Фото без описуЯк працює солідарна пенсійна система.

 

       У солідарному рівні пенсійної системи беруть участь усі офіційно працевлаштовані громадяни України – для цього не потрібно писати заяв або брати довідки. Разом з тим, незнання певних процесів призводить до недбалого ставлення людей до своїх прав, що призводить до їх порушень, тому детально роз»яснимо основні принципи роботи солідарного рівня пенсійної системи України.

Кожен громадянин із початком своєї трудової діяльності, разом із зарплатою від роботодавця, якщо він наймана особа, у рамках соціального проекту отримує від нього свій обліковий запис у вигляді ЄСВ. ЄСВ - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування (наголосимо на терміні – «страхування»), який визначає принципи  та механізми роботи солідарного рівня пенсійної системи. Ставка ЄСВ на сьогодні в Україні становить 22 відсотки від розміру заробітної плати і є обов»язковою до сплати усіма роботодавцями за своїх працівників, а також за себе фізичними особами-підприємцями та громадянами, які забезпечують себе роботою самостійно.

Розглянемо процес з точки зору найманого працівника. Щомісяця працівник отримує від роботодавця заробітну плату та, окремо, внесок ЄСВ на свій обліковий запис у Пенсійному фонді. Кожен внесок є персоніфікованим – це означає, що усі кошти одразу при надходженні фіксуються за конкретним працівником в електронному реєстрі застрахованих осіб. Тобто, щомісяця на обліковий запис людини вноситься інформація щодо суми внеску, зробленого роботодавцем.

Цей процес повторюється кожного місяця, щороку, аж до повного припинення трудової діяльності людини, і поновлюється у випадку  повернення до роботи. Результатом цього процесу є персональна база, яка відображає увесь трудовий шлях людини – назву кожного місця роботи, посаду, тривалість стажу і суму сплачених внесків за кожен місяць роботи. На практиці це має вигляд електронної таблиці, ознайомитись з якою кожен громадянин може у будь-який момент часу, навіть не виходячи з дому. Для цього потрібно ввійти  за посиланням https://portal.pfu.gov.ua, натиснути кнопку «Вхід» і авторизуватись за допомогою електронного цифрового підпису, який можна отримати дистанційно через Інтернет, наприклад, у додатку Приват24 від Приватбанку, або отримати пароль в будь-якому територіальному відділенні Пенсійного фонду України. Це дуже важливо, оскільки кожен може перевірити виконання роботодавцем своїх обов»язків. 

Наступним етапом всі кошти від сплати ЄСВ спрямовуються на фінансування видаткової частини Пенсійного фонду, тобто, на фінансування виплат пенсій теперішнім пенсіонерам. Таким чином, після фіксації внесків у системі за кожним громадянином, вони по суті перетворються на персональні бали, які потім використовуються при визначенні розміру пенсії. Такий механізм повністю убезпечує гроші від інфляційних процесів, оскільки відсутнє зберігання коштів у «живому» вигляді.

Досягнувши пенсійного віку, громадянин звертається до Пенсійного фонду за призначенням пенсії, після чого вступають в силу страхові принципи роботи системи. При зверненні громадянина розпочинає роботу механізм перевірки виконання умов пенсійної страхової програми, а саме – вимоги до тривалості страхового стажу (до 01.01.2004 року – трудового стажу), сплати внесків і вимоги до віку, а потім – здійснюється розрахунок розміру пенсії, обов»язковими складовими якого є середній розмір заробітної плати та тривалість страхового стажу.

Проте необхідно зазначити, що негативний вплив на роботу пенсійної системи має неофіційна зайнятість, яка створює ситуацію, коли працівники повністю або частково отримують заробітну плату в «конвертах» та роботодавцем за працівників сплачуються внески в розмірі меншому, ніж мінімальний, або взагалі не сплачуються. Саме тіньовий сектор економіки з незадекларованою працею та зарплатами в «конвертах» є головною проблемою низьких пенсій, оскільки період, коли працівник був неоформлений, не зараховується до страхового стажу та не враховується при обчисленні пенсій. Зазначену проблему неможливо вирішити без участі всього суспільства. Кожен найманий працівник, контролюючи свої особисті дані в електронній базі Пенсійного фонду, може контролювати роботодавця з метою захисту своїх соціальних прав.

 

 

Адміністрація Бердичівського обєднаного

Управління Пенсійного фонду України

в Житомирській області