В зимовий період на територіях більшості областей України спостерігаються несприятливі погодні умови, які можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій. Зростає мінливість і контрастність температурного режиму, що збільшує інтенсивність небезпечних явищ. В цей період переважають надзвичайні ситуації, викликані снігопадами, сильними вітрами, хуртовинами, сильними морозами, утворенням ожеледі. Все це часто спостерігається в комплексі.

Прогнози погоди, що передаються по радіо чи телебаченню зможуть допомогти вам зорієнтуватися, чи не застане вас хвиля холоду. Повідомлення про наближення циклона – достатній привід, щоб задуматися. Окрім того, можливо, що снігова буря утвориться досить далеко від вашого місця існування і пройде велику відстань, перш ніж прийде до вас. Тоді ЗМІ встигнуть повідомити про її наближення жителів небезпечних районів.

Різке похолодання загрожує обмороженнями, а то і замерзанням при недотриманні правил , дій та поведінки у зимовий період. Щоб не допустити травмування, чи загибелі людей від переохолодження потрібно правильно підбирати одяг, обмежити перебування на свіжому повітрі (особливо у стані алкогольного сп’яніння). Слід також утриматися від походів у гори, ліс та на далекі відстані, навіть у межах одного населеного пункту, подорожей автомобілем.

На холоді слід уникати значних фізичних навантажень. Холод сам по собі дає навантаження на серцево-судинну систему, а це може викликати нездужання аж до інфаркту або інсульту. Не ризикуйте надмірним навантаженням.

НАДАННЯ ПЕРШОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОСТРАЖДАЛИМ ВНАСЛІДОК ДІЇ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУР

ВІДМОРОЖЕННЯ.

Відмороження - це ушкодження, викликане місцевим переохолодженням тканин організму. Розвитку відмороження сприяє вологе повітря та вітер. Відмороження може статися: взимку – при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени – при температурі нижче нуля. Небезпека отримати відмороження залежить від небезпечного впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість) та інших причин.

- Мороз небезпечний для ослаблених, стомлених, голодних, хворих людей.

- Легко піддаються небезпечному впливу холоду особи в стані алкогольного сп’яніння.

- Найчастіше холод впливає на периферичні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки.

- Навпаки, поліпшення кровообігу перешкоджає відмороженню. Рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє небезпечному впливу холоду.

СТУПЕНІ  ВІДМОРОЖЕННЯ ТКАНИН:

І ступінь (легка) – почервоніння, набряк тканин.

ІІ ступінь (середня) – на шкірі утворюються пухирі, наповнені прозорою рідиною.

ІІІ ступінь (важка) – відмирання шкіри та підшкірної основи.

IV ступінь (дуже важка) – відмирає не лише шкіра, але й м’які тканини і навіть кістки ушкодженого місця.

Як можна уникнути відмороження:

- утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим. Взуття не повинно стискувати ногу;

- будьте уважні до одягу. Одяг повинен бути щільним, легким, не стискувати рухи;

- змажте лице і руки несолоним салом, риб’ячим жиром або жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду;

- рухайтесь, рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла;

- не торкайтеся оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке відмороження.

ПЕРША   МЕДИЧНА  ДОПОМОГА

ПРИ  ВІДМОРОЖЕННЯХ:

тяжкість відмороження, в основному, залежить від тривалості дії холоду. Тому потерпілого необхідно якнайшвидше зігріти, помістивши в тепле приміщення;

дайте постраждалому гарячий чай, каву або вино;

розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання;

розітріть відморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, розтирайте м’якою рукавичкою,  хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, тому що сніг не зігріває, а охолоджує відморожені ділянки та ушкоджує шкіру;

змусьте постраждалого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою;

розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання відмороженого місця  або пухирі. Покладіть на відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати, підніміть кінцівку догори  і  доставте потерпілого в лікарню.

ЗАМЕРЗАННЯ

Загальне системне ураження організму холодом найчастіше розвивається у людей виснажених, а також при алкогольному сп’янінні.

Симптоми замерзання: спочатку виникає сонливість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 23-25 С.   ПАМ'ЯТАЙТЕ!  Серце зупиняється при температурі тіла 26 С.

ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ЗАМЕРЗАННІ:

швидко відновлюйте нормальну температуру тіла;

помістіть постраждалого у ванну, вода в якій повинна бути 25-30 С, а через 20-30 хв. воду доведіть до 35 С (але не вище);

якщо ванни немає, обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою тієї ж самої температури;

робіть штучне дихання і закритий масаж серця (при порушенні дихання і серцевої діяльності) ;

після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому гарячий чай або каву, укрийте теплою ковдрою і доправте в медичний заклад.

Любарський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) доводить до відома громадян, що на території Любарського району діють пункти обігріву населення, а саме :

Любарська центральна лікарня

АЗПСМ с. Нова Чорторія

С. Нова Чорторія, вул..Шкільна,

Обслуговуванню підопічних територіального центру

1.10.2018 року мультидисциплінарна команда Любарського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг ) здійснила черговий виїзд по обслуговуванню підопічного територіального центру в с.Житинці.