Фото без описуНа сьогоднішній день одне з основних питань, з яким звертаються клієнти до бюро та до судів – це стягнення аліментів на утримання дитини. Що таке аліменти? Хто має право їх отримати? Який мінімальний гарантований та мінімальний рекомендований розміри аліментів? – роз'яснює  фахівець відділу Любарське бюро правової допомоги Олена Зубко.

 

Аліменти – це обов’язок утримання у визначених законом випадках одним членом сім’ї іншого.

Обов’язок по сплаті аліментів триває до повноліття дитини (ст. 180 Сімейного кодексу України), однак він може бути продовжений у випадку навчання дитини у ВНЗ до моменту закінчення навчання.

 

Аліменти можуть сплачуватись в добровільному порядку чи в судовому. Розглянемо саме стягнення аліментів в судовому порядку.

 

Хто має право на стягнення аліментів?

Таке право має той з батьків, з яким проживає дитина. Також таке право має опікун дитини. З цього випливає, що особа має надати суду докази, що дитина проживає саме з нею.

Куди звертатись?

Позови про стягнення аліментів можуть бути подані за місцем реєстрації особи, яка подає позов чи заяву. Такими є районні, районні у містах суди (ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України). Позивачі у таких справах звільняються від сплати судового збору. (п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»)

Розмір стягнення аліментів

Розмір аліментів має бути достатнім для гармонійного розвитку дитини. При визначенні розміру аліментів враховуються стан здоров’я як платника аліментів, так і дитини, наявність інших утриманців в платника аліментів.

Законодавець ввів такі поняття як мінімальний гарантований та мінімальний рекомендований розмір аліментів. (ст. 182 Сімейного Кодексу). Обидва ці розміри прив’язані прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Він закріплюється в Законі України «Про державний бюджет» на відповідний рік.

Вищевказані величини розділені на дві категорії:

  1. Прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років (станом на 005.2020 складає 1779 грн)
  2. Прожитковий мінімум для дитини віком від 6 до 18 років (станом на 01.05.2020 складає 2218 грн).

 

Мінімальний гарантований розмір аліментів складає 50 % від прожиткового мінімуму дитини відповідного віку, тобто:

  • для дітей віком до 6 років 889 грн.
  • для дітей віком від 6 до 18 років 1109 грн.

Тобто, це та сума в місяць на одну дитину, менше якої аліменти стягнуті бути не можуть.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів складає прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Цей розмір може бути стягнуто лише у разу достатнього заробітку платника аліментів. Аліменти також можуть стягуватись в твердій сумі, тобто призначається певна фіксована сума коштів, яка буде стягуватись з платника аліментів щомісяця.

Якщо дітей більше одного, то визначається загальна частка для стягнення аліментів на всіх дітей. Вона буде діяти до моменту, поки найстарша дитина не досягне повноліття.

Слід також зазначити, що у випадку стягнення аліментів в частці від доходу платника законодавець надав можливість стягувати аліменти в сплощеному порядку в таких розмірах:

  • 1/4 на одну дитину
  • 1/3 на двох дітей
  • 1/2 на трьох і більше дітей.

Проте сума стягнення аліментів не може бути більшою десяти прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку, що станом на 01.05.2020 року складає 17790 грн та 22180 грн відповідно.

 

         За більш детальнішим роз'ясненням, Ви можете звернутися до фахівця відділу Любарського бюро правової допомоги Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за телефоном 096-826-65-17 та до фахівців Бердичівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за телефонами (04143) 4-14-42, 068-291-90-18 або на номер контакт-центру безоплатної правової допомоги 0800-213-103.