Фото без опису

21 жовтня відзначається  Всесвітній день йододефіциту.   Його мета  -- підвищити  поінформованість про використання йоду та наголосити про  наслідки дефіциту йоду. Єдина організація, яка концентрується на дефіциті йоду  – це Міжнародна рада боротьби з йододефіцитними захворюваннями (ICCIDD). Вона відіграє важливу роль у популяризації та успіху Всесвітнього дня боротьби з дефіцитом йоду.

Йод — це мікроелемент, потрібний організму для створення гормонів щитоподібної залози, яка регулює наш метаболізм.

Йод необхідний людині протягом усього життя. Нестача йоду в організмі призводить до затримки росту у дітей, порушення інтелектуальної активності, розвитку та обміну речовин. Йододефіцитний розлад виникає через нестачу йоду в раціоні. Близько 72% населення світу зазнає дефіциту йоду.  У крайніх випадках дефіцит може призвести до вродженого дефіциту гормонів щитовидної залози, який історично відомий як «кретинізм».

Скільки йоду потрібно людині?

Експерти Всесвітньої організації охорони здоровся (ВООЗ)   вважають безпечною дозу йоду в 1000 мікрограмів (1 міліграм) на добу. Жінкам слід приймати від 150 до 300 мікрограмів йоду на день, а чоловікам – по 150 мікрограмів. Для дітей до 6 років добова норма складає 90 мкг, для дітей віком 6-12 років – 120 мкг.

Варто враховувати, що рівень йоду в їжі нестабільний – тож  досить складно підрахувати, скільки саме цієї речовини ви прийняли. Приміром, у  жирній рибі менше йоду, ніж у рибі з білим м'ясом. Взимку в молоці більше йоду, ніж улітку --  тому що взимку худоба отримує корм із добавками йоду, а влітку тварини пасуться на траві.

Цифри і факти

  У деяких країнах, наприклад у Японії, добове споживання йоду може досягати 20 мг на добу (20 000 мкг) -- через уживання морських водоростей та морепродуктів. В Австралії безпечним вважають споживання до 2000 мкг йоду на добу для дорослих, і до 1000 мкг  для дітей. Створити надлишок йоду в організмі досить складно -- оскільки 95–98% йоду, що надходить в організм, виводиться із сечею, а 2–5%   через кишківник.

Нині у світі близько 30% населення мешкає в районах з дефіцитом йоду. Понад 1,5 мільярда людей  схильні до ризику йододефіциту.

Більшість мешканців України щодня споживає  дуже мало йоду на добу -- лише 40–80 мкг.  У зоні найбільшого ризику — Західна Україна та Чернігівська область, де споживання йоду є найменшим. У південних та східних областях нашої країни дефіцит йоду виражений не так сильно.

Житомирська область належить до зони частково вираженого йододефіциту. За даними 2019 року,  у частині тодішніх районів   області відзначався важкий ступінь йододефіциту (Лугинський, Житомирський, Народицький, Коростенський, Володарсько-Волинський, Ємільчинський та Овруцький). Помірний рівень – у Радомишльському, Брусилівському, Малинському, Чуднівському, Олевському та Червоноармійському районах. Легкий рівень – у Андрушівському, Ружинському,  Новоград-Волинському та Черняхівському районах. Відносну норму за ступенем йододефіциту зафіксовано у Баранівському, Бердичівському, Романівському, Любарському, Коростишівському та Попільнянському районах.

Чим небезпечний дефіцит йоду?

затримка росту та інтелектуального розвитку у дітей;

зниження розумової активності у дорослих;

порушення обмінних процесів;

загроза переривання вагітності (навіть незначний дефіцит йоду у жінок під час вагітності спричиняє освітні та когнітивні порушення у дітей в майбутньому);

рак щитовидної залози;

погіршення пам’яті та  слуху;

підвищення рівня холестерину;

порушення роботи кишківника;

випадіння волосся тощо.

Ознаки та симптоми дефіциту йоду:

збільшення щитовидної залози (ендемічний зоб);
втома, депресія;

підвищена чутливість до холоду;

сухість шкіри, витончення волосся;
запор;
збільшення ваги;
набряки;
м'язова слабкість, біль у м'язах та суглобах;
зниження частоти серцевих скорочень.

Профілактика йододефіциту

Найпростішою профілактикою дефіциту йоду в організмі є споживання йодованої солі, насиченої цим мікроелементом. Тож  для приготування щоденних страв замініть звичайну сіль на йодовану.

Також варто щоденно вживати  продукти, багаті або збагачені йодом:

 морепродукти (мідії, кальмари, креветки, ікру);

білу рибу (минтай, хек, тріску та ін.);

морську капусту (ламінарію);

овочі (картоплю, редиску, часник, буряк, томати, баклажани, спаржу, зелену цибулю, щавель, шпинат);

фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси, хурму, фейхоа);

яйця;

молоко;

яловичину;

волоські горіхи.

Фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» радять: якщо ви підозрюєте у себе дефіцит йоду – зверніться до лікаря. Самостійно не варто приймати  препарати йоду –  це слід робити   лише за лікарським  призначенням. 
Пам'ятайте -   при ранньому виявленні,  дефіцит йоду можна повністю усунути!