Фото без опису

У зимовий період від 30 до 90 % людей скаржаться на підвищену сонливість та млявість - від яких не рятує навіть довгий нічний відпочинок. Багато хто також відчуває пригнічений настрій, дратівливість, зниження працездатності.

Основні причини сезонної сонливості

1. Загострення хронічних захворювань: гіпотиреозу, вегето-судинної дистонії, синдрому хронічної втоми, анемії тощо. Зазвичай сонливість доповнюється іншими симптомами.

2. Брак сонячного світла та спричинені цим коливання рівня гормонів. Насамперед, збільшується вироблення мелатоніну, що відповідає за регуляцію добових ритмів. Крім того, серотонін («гормон щастя») перетворюється на той же мелатонін, а він діє як снодійне.

3. Нестача кисню (гіпоксія). У задушливій кімнаті та через рідкісні прогулянки на свіжому повітрі погіршується постачання головного мозку киснем, що спричиняє сонливість.

4. Гіповітаміноз. У купі з іншими симптомами, сонливість може свідчити про нестачу вітамінів, особливо групи B.

Як впоратися із сонливістю: 10 порад 

1. Розробіть для себе комфортний режим сну, роботи та відпочинку. І, головне - дотримуйтеся його.

2. Перегляньте свій раціон і режим харчування. У Вашій їжі має бути оптимальне поєднання білків, жирів і вуглеводів, достатня кількість вітамінів, мікроелементів і клітковини. Вживання бананів, чорного шоколаду, молока, помідорів та фініків допоможе вам почуватися набагато бадьоріше.

3. Якщо вам бракує вітамінів групи B - поповнити їх допоможуть м'ясо, печінка, м'ясні продукти та дріжджовий хліб, а також свіжі яйця, риба, сир, зелені овочі, крупи та інші продукти.

4. Провітрюйте приміщення, в яких довго перебуваєте, і обов'язково - спальню. Це забезпечить достатнє постачання мозку киснем. Також це допоможе відновити нормальну вологість. Занадто сире або сухе повітря - найкращі друзі сонливості.

5. Слідкуйте за температурою в кімнаті, вона має бути у межах 19-21°C. Якщо вам буде спекотно чи холодно - неодмінно потягне в сон.

6. Регулярно гуляйте на свіжому повітрі.

7. Намагайтеся отримувати якомога більше денного світла, працюйте при хорошому освітленні.

8. Робіть ранкову зарядку, більше гуляйте на свіжому повітрі. Регулярна фізична активність не тільки усуває фактори ризику розвитку хронічних неінфекційних захворювань, а й бореться із сонливістю.

9. За можливості, виділіть 15 хвилин на короткий денний сон. Але не спіть більше 30 хвилин: у цьому разі свідомість зануриться в глибший сон, з якого вибратися буде набагато складніше.

10. Відмовтеся від шкідливих звичок, даруйте собі позитивні моменти, створюйте навколо себе радість і приємні емоції.

Не піддавайтеся сезонній сонливості, ведіть активний спосіб життя - і ви почуватиметеся бадьорими і здоровими!

 

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».