Фото без опису

Незабаром набувають чинності зміни до Порядку №938, внесені наказами Міністерства фінансів України від 30.12.2022 №477 «Про затвердження Змін до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів» та від 23.01.2023 №35 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 30 грудня 2022 року N 477».

Ці накази започатковують та оновлюють ряд вимог і типових форм документів, що застосовуються в процесі виконання місцевих бюджетів шляхом казначейського обслуговування бюджетних коштів, про що йдеться у роз’ясненні експертів Програми DOBRE.

Згідно з вимогами статті 78 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс), при виконанні місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства України відповідно до статті 43 Кодексу. При цьому Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Організаційні взаємовідносини цього процесу регулює Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938 (далі – Порядок № 938).

Експерти Програми DOBRE у роз’ясненні аналізують зміни до Порядку № 938, внесені наказами Міністерства фінансів України (далі – Мінфін) від 30.12.2022 №477 «Про затвердження Змін до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів» та від 23.01.2023 №35 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 30 грудня 2022 року N 477» (далі – Зміни). Названими наказами  започатковано та оновлено ряд вимог і типових форм документів, що застосовуються в процесі виконання місцевих бюджетів шляхом казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Розглянемо докладніше, що ж змінилося.

Перше. Порядок № 938 доповнено новою нормою, за якою розпорядники (одержувачі) бюджетних коштів подають платіжні та інші документи до органів Казначейства в паперовій формі разом з електронним носієм інформації, на якому записано файли проєктів цих документів (п. 1.6 глави 1 «Загальні положення»).

Друге. Змінами встановлено вимоги щодо застосування платіжних інструкцій при здійснені безготівкових розрахунків замість платіжних доручень.

Третє. Визначено терміни подання фінансовими органами до органів Казначейства довідки про надходження до місцевих бюджетів в іноземній валюті та окремі правила складання цієї довідки. Відповідно, новими нормами доповнено главу 3 «Обслуговування місцевих бюджетів за доходами» Порядку № 938.

Четверте. Відтепер Казначейство щоденно надаватиме Мінфіну інформацію з єдиної бази даних мережі розпорядників та одержувачів коштів місцевих бюджетів відповідно до формату та регламенту обміну інформацією між Мінфіном та Казначейством (п. 4.22 глави 4 «Основні положення про складання, затвердження та подання мережі розпорядників коштів місцевих бюджетів і основні вимоги до неї»).

П’яте. Скориговані положення глави 14 «Міжбюджетні трансферти» Порядку № 938 в частині механізму зарахування міжбюджетних трансфертів до загального і спеціального фондів місцевих бюджетів та їх спрямування до відповідних місцевих бюджетів. Внесені зміни до абзацу першого пункту 14.2 та абзацу першого пункту 14.3.

Шосте. Главу 17 «Надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів місцевих бюджетів» доповнено новим пунктом 17.9: “У разі надання кредитів за рахунок коштів місцевих бюджетів кредитори подають органам Казначейства лист з інформацією щодо сум, які вплинули на заборгованість за кредитами (надання пільг позичальникам, списання заборгованості позичальника тощо), із зазначенням відповідного нормативно-правового акта та кодів програмної класифікації видатків та кредитування бюджету”. Це дозволить органам Казначейства операції, що вплинули на заборгованість за кредитами, відображати у бухгалтерському обліку з виконання місцевих бюджетів.

Сьоме. Викладено у новій редакції окремі довідки та порядки їх заповнення та форма відбитка штампа органу Казначейства, а саме:

  • Довідка про операції за коштами місцевих бюджетів в іноземній валюті (додаток 3 до Порядку № 938);
  • Форма відбитка штампа органу Казначейства (додаток 13 до Порядку № 938)
  • Довідка про операції в національній валюті (додаток 22 до Порядку № 938);
  • Довідка про надходження у натуральній формі (додаток 25 до Порядку № 938).

Крім того, зазнали певних уточнень додатки 1-12; 14-19; 29-32 до Порядку № 938.

Накази Мінфіну від 30.12.2022 № 477 «Про затвердження Змін до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів» та від 23.01.2023 № 35 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 30 грудня 2022 року N 477» набули чинності з дня опублікування, тобто з 07 лютого 2023 року (Офіційний вісник України від 07.02.2023 № 13).

Детальніше про зміни до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів читайте ТУТ.