Фото без опису

20 березня відзначається Всесвітній день здоров’я ротової порожнини. Його було започатковано у 2007 році. Мета цього дня  - підвищення інформованості широкої громадськості в питаннях гігієни порожнини рота, а також розширення наукової бази з вивчення впливу захворювань порожнини рота на загальний стан здоров’я і розробка ефективних методів профілактики.

 

Цифри і факти

 Згідно з оцінками, на захворювання порожнини рота страждає майже 3,5 мільярда людей.

 За оцінками, карієс постійних зубів мають 2 мільярди людей у світі,  а 514 мільйонів дітей мають карієс змінних зубів.

 Щороку в Україні від раку ротової порожнини помирають 1500-1600 осіб.

 У 2022 році Всесвітня асамблея охорони здоров'я (ВООЗ) ухвалила Глобальну стратегію з охорони здоров'я ротової порожнини, концепція якої полягає в тому, щоб до 2030 року забезпечити загальне охоплення людей і громад послугами охорони здоров'я з охорони здоров'я порожнини рота.

 Багато захворювань безпосередньо пов’язані зі здоров’ям порожнини рота. Серед них - група серцево-судинних захворювань, остеопороз і діабет.

 

Фактори ризику для ротової порожнини

  Нездорова їжа — із високим вмістом цукру.

Споживання цукру активує бактерії в роті, які перетворюють цукор на кислоти, що починають розчиняти зубну емаль. Загроза карієсу зростає, якщо ви вживаєте цукор більше чотирьох разів на день або коли споживаєте понад 50 г (приблизно 12 чайних ложок) на день.

Куріння або жування тютюну.

Куріння підвищує ризик захворювання ясен і раку ротової порожнини, а також змінює колір зубів, зумовлює неприємний запах із рота, передчасну втрату зубів, утрату смаку та нюху.

 Зловживання алкоголем.

Вживання алкоголю є головним фактором ризику появи раку ротової порожнини, гортані, глотки та стравоходу. Алкоголь може діяти як подразник, особливо в роті й горлі. Якщо пошкоджені алкоголем клітини спробують відновитися, це може призвести до змін у ДНК - а це  потенційний крок до раку ротової порожнини. Крім того, в алкогольних напоях часто підвищено кислотність і вміст цукру, що збільшує ризик карієсу.

 Недостатня гігієна порожнини рота.

Поганий догляд за зубами призводить до накопичення в роті бактерій, утворення бактеріальної плівки на зубах, унаслідок чого виникають карієс, гінгівіт, пародонтоз. Карієс може зумовлювати дискомфорт, біль, неприємний запах із рота і врешті-решт призвести до соціальної ізоляції людини. Невилікована інфекція ясен може призвести до втрати зубів, підвищити ризик діабету або захворювань серця.

 

Найпоширеніші захворювання порожнини рота

зубний карієс; 

хвороби пародонту (ясен); 

онкологічні захворювання порожнини рота;

внутрішньо-ротові прояви ВІЛ-інфекції; 

травми порожнини рота і зубів; 

розщеплення губи та піднебіння.

 

Профілактика хвороб порожнини рота

 Зуби бажано чистити щоразу після вживання їжі.  Але це не завжди можливо - тому можна скористатися водою.

 Обов’язкове чищення зубів - двічі на день:   вранці та перед сном.

 Зубна щітка видаляє не всю їжу, що залишилася, і для позбавлення від її залишків в інших місцях використовується нитка. Вона видаляє їжу з внутрішньої сторони зубів і з проміжків між ними.

 Доглядати слід  не тільки за поверхнею зубів, а й за проміжками між зубами.

• Варто використовувати спеціальний ополіскувач для видалення мікробів, що залишилися. Деякі різновиди ополіскувачів покликані зміцнювати ясна.

Двічі на рік слід відвідувати стоматолога.  За наявності будь-яких тривожних симптомів звертатися до нього негайно -- адже хвороба може негативно позначитися на роботі всього організму.

 

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».