Фото без опису

В період з 15 серпня по 30 вересня 2023 року з метою збереження популяції річкових раків у період другої линьки у внутрішніх рибогосподарських водних об’єктах, підконтрольних Управлінню Державного агентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області, встановлюється заборона на будь-який лов річкових раків.

Про це 11 серпня попередила Державна екологічна інспекція Поліського округу.

«В цей період відбувається формування та зміцнення нового панцира, що може тривати від одного до півтора місяця. Лов раків під час заборони є грубим порушенням природоохоронного законодавства, за яке, відповідно до ч. 4 ст.85 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу розміром від 340 до 680 гривень з передачею матеріалів до судових органів. Крім того, за кожен незаконно добутий екземпляр рака нараховуються збитки у розмірі 3332 грн», - йдеться у повідомленні.

Довідково: В період линьки раки скидають старий панцирний покрив. Поки новий покрив не затвердіє раки можуть стати легкою здобиччю для хижака та браконьєрів, тому що раки стають малорухливими. Період линьки раків, навіть в одній і тій самій водоймі може змінюватись в різні періоди і залежить від погоди, типу водойми та інших факторів. На линьку у річкового рака впливає багато факторів, а саме: ендокринні процеси, вік, стать, температура навколишнього середовища, харчування і річні ритми.

Річкові раки живуть від 15 до 20 років. Статевозрілими вони стають на третьому році життя, при досягненні довжини 7-8 см. Спарювання відбувається при температурі води нижче 10°C. Плідність раків залежить від їхнього віку й розміру. У середньому одна самка рака може принести потомство в 300-400 екз. Через два-три тижні після запліднення самка відкладає ікру під черевце для подальшого виношування, яке триває близько семи місяців. Зазвичай, вихід молоді відбувається у кінці травня – на початку червня, коли температура води досягає 21-23°C.

Линька, як сам процес вивільнення зі старого панцира, так і обростання новим - серйозне випробування в житті членистоногих. Таку складну часто згубну процедуру рак проробляє за перший рік життя 8 разів, за другий - 5, а потім по 1-2 рази на рік.

Після закінчення заборони одній особі за добу можна впіймати 30 раків.