У 2023 році змінився порядок надання допомоги на проживання ВПО. Детально аналізуємо зміни
11 липня 2023 року Уряд прийняв постанову №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою затверджено нову редакцію Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщених осіб (далі — Порядок). Постанова набрала чинності 15 липня 2023 року.
Що саме змінюється, чого очікувати внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та хто зможе отримувати допомогу надалі – аналізують наші юристи.
Зазначеною Постановою змінено підходи до надання грошової підтримки ВПО.
Зверніть увагу, що виплати за липень будуть надані всім отримувачам допомоги без змін, нові правила застосовуватимуться з 1 серпня 2023 року.
При цьому розмір допомоги залишається також без змін: 3000 грн – для осіб з інвалідністю та дітей (до 18 років); 2000 грн – для інших осіб.
Відповідно до попередньої редакції Порядку надання допомоги на проживання, грошова підтримка ВПО надавалась безстроково, при цьому незалежно від наявності чи відсутності житла, депозиту чи інших майнових критеріїв. Тепер же запроваджуються умови надання допомоги з урахуванням майнового стану отримувача та терміну перебування за кордоном. З основними змінами ви можете ознайомитись в опублікованій раніше інфографіці. Більш детальний аналіз – нижче.
(Ми актуалізували статтю у зв’язку із внесенням 31 липня змін до Порядку, більш детально про зміни за посиланням).
З 1 серпня 2023 року допомога призначається лише на 6 місяців з можливістю продовжити виплати ще на 6 місяців для певних категорій отримувачів (сімей) (детальніше нижче).
Загальний термін отримання допомоги не може перевищувати 12 місяців з місяця призначення.
Хто має право на отримання допомоги на проживання з 1 серпня 2023 року?
- ВПО, які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, зазначених у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженому наказом Мінреінтеграції, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації;
- ВПО, житло яких зруйноване або непридатне до проживання через збройну агресію РФ;
- діти, які народились у ВПО.
Важливо! ВПО, які зараз отримують допомогу на проживання, з 1 серпня 2023 буде автоматично продовжено виплату на 6 місяців, тобто до кінця січня 2024 року. Звертатися із заявою до уповноважених органів НЕ потрібно.
Важливо! ВПО, які подали заяву про надання допомоги до 1 серпня, та мали право на її призначення, але орган соцзахисту її не призначив, допомога призначається з місяця звернення з автоматичним продовженням з 1 серпня.
Допомога призначається та виплачується кожній особі окремо, за винятком допомоги на дітей та недієздатних членів сім’ї (в останньому випадку виплачується уповноваженій особі).
Порядком визначено, хто включається до складу сім’ї (незалежно від наявної довідки про взяття на облік ВПО): чоловік, дружина, діти, прийомні діти та інші особи, які визначені пунктом 3 Порядку.
Кому буде припинено виплату допомоги з 1 серпня 2023 року?
- ВПО, які повернулися до покинутого місця проживання;
- ВПО, які перебувають за кордоном більш як 30 календарних днів підряд.
До цього періоду не включаються обгрунтовані обставини такого перебування, наприклад, дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, та інші обставини, що підтверджується документально. За наявності обґрунтованих обставин потрібно звернутися з заявою до органу соціального захисту населення (така заява може бути надана безпосередньо чи з використанням поштового/ електронного зв’язку). - відбувають покарання в місцях позбавлення волі;
- були засуджені за злочини проти основ національної безпеки чи оголошені в розшук.
Зверність увагу! Перевірку тривалості перебування за кордоном Міністерство фінансів проводить станом на 15 липня 2023 року. ВПО, які за результатами перевірки станом на 15 липня 2023 року перебували за кордоном понад 30 календарних днів підряд та не повернулися в Україну станом на 1 серпня 2023 року, виплата допомоги не продовжується.
За наявності вищезазначених критеріїв, виплата допомоги припиняється виключно такому отримувачу. Іншим членам сім’ї, які не підпадають під такі критерії, допомогу буде продовжено.
Кому буде припинено виплату допомоги з 1 вересня 2023 року?
ВПО, яким автоматично буде продовжено виплату допомоги з 1 серпня, буде припинено виплату з 1 вересня, якщо вони після набрання чинності Постановою (а саме 15 липня 2023 року) вчиняли наступні дії:
- придбали транспортний засіб (механізм), з року випуску якого минуло менш як 5 років (крім мопеда або причепа).
При цьому не враховуються мотоцикли, вартість яких на дату набуття права власності не перевищує 27209 грн (розрахунок здійснено відповідно до розміру прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність), самостійно зібрані транспортні засоби; транспортні засоби, придбані особою з інвалідністю I або II групи; одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через органи соцзахисту населення та інші випадки, передбачені Порядком)
- оплатили роботи чи послуги чи придбали на загальну суму понад 100 тис грн.:
- нерухомість (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету)
- земельну ділянку;
- цінні папери;
- віртуальні активи;
- товари довгострокового вжитку (крім будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, та автомобілів);
- іноземну валюту чи банківські метали.
Виключення становлять будівельні роботи, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичні, освітні та житлово-комунальні послуги згідно із соціальною нормою житла.
- мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики, строк погашення яких настав або визначений моментом пред’явлення вимоги, на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень;
- мають у власності придатне до проживання житло (частину житлового приміщення) площею не менше 13,65 кв.метра на одного члена сім’ї, що розташовується на територіях, не включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих РФ;
- ВПО, які перебували (перебувають після переміщення) на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення; школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) спрямування.
Зверніть увагу! Перевірку наявності вищезазначених майнових критеріїв проводить Міністерство фінансів станом на 1 серпня 2023 року.
За наявності вищезазначених критеріїв, виплата допомоги припиняється виключно такому отримувачу. Іншим членам сім’ї, які не підпадають під такі критерії, допомогу буде продовжено.
Допомога також не призначається внутрішньо переміщеній особі, яка ВПЕРШЕ звертається за її призначенням після 1 серпня 2023 року, якщо протягом 3-х місяців перед зверненням було вчинено будь-яку зазначену вище дію (наприклад, придбано житло чи автомобіль, з року випуску якого минуло менш як 5 років та ін.).
Допомога також не призначається ВПО, які:
- перебували за межами території України більш як 30 календарних днів підряд або більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги (якщо є обґрунтовані обставини строк перебування за кордоном може бути збільшено до 60 днів підряд або 90 днів сукупно);
- після пошкодження чи руйнування житлового приміщення внаслідок військової агресії РФ зареєстрували/задекларували місце свого проживання у ньому (зазначене положення не застосовується до дітей до 18 років);
- мають відновлене житлове приміщення, або забезпечені житлом для постійного проживання або житлом, віднесеним до фондів тимчасового проживання ВПО, за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, або коштів благодійних чи міжнародних організацій, або власних коштів особи (крім місць компактного поселення);
- засуджені за злочин проти основ національної безпеки або оголошені в розшук.
Зверніть увагу! ВПО зобов’язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на право отримувати допомогу, поінформувати уповноважений орган (орган соцзахисту, уповноважену особу виконавчого органу місцевої ради або ЦНАП). Інформування можливе при особистому зверненні, чи поштовим/електронним зв’язком (за технічної можливості з накладенням КЕП).
Важливо! Всі ці критерії не застосовуються до 1 серпня та до 1 вересня відповідно. Тобто виплати, на які ВПО має право відповідно до попереднього Порядку надання допомоги на проживання ВПО, будуть проведені і не підлягають поверненню до державного бюджету.
Автоматично на наступні 6 місяців допомога продовжується ВПО, які відповідають одному із наступних критеріїв:
- середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача не перевищує 8 372 грн. (прорахунок на 2023 рік);
- у складі сім’ї є:
- особи працездатного віку, які доглядають за дітьми до досягнення ними 6-ти років (включно);
- особи, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років і доглядають за ними;
- особи з інвалідністю;
- особи, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку;
- особи, які надають соціальні послуги та отримують компенсацію за надання соціальних послуг;
- студенти, які навчаються за денною або дуальною формою та не мають реєстрації місця проживання в гуртожитках;
- особи, які отримують пенсію, розмір якої не перевищує 6 279 грн. (прорахунок на 2023 рік).
- у складі сім’ї є непрацююча працездатна особа, яка протягом перших 6-ти місяців, за які отримувала допомогу, сприяла своїй економічній самостійності (працевлаштувалася/зареєструвалася у центрі зайнятості як безробітна, зареєструвалася як фізична особа — підприємець/або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання) та середньомісячний дохід якої не перевищує 6 279 грн. (прорахунок на 2023 рік);
- а також неповнолітнім та малолітнім дітям, які прибули без супроводу законного представника.
Важливо! У разі зміни майнового стану, що може вплинути на право отримувати допомогу (наприклад, відбулось звільнення з місця роботи чи зменшення розміру оплати праці) уповноважена особа може подати органу соцзахисту населення заяву та/або довідку про доходи за останні 3 місяці перед місяцем звернення. Розмір допомоги перераховується з місяця звернення уповноваженої особи в межах строку виплати допомоги.
Верифікація даних отримувачів та перевірка місця проживання
Підтвердження права отримувати допомогу відбувається щомісяця.
Міністерство соціальної політики передає Мінфіну інформацію про отримувачів допомоги, Мінфін проводить верифікацію даних за допомогою електронних систем та реєстрів (така верифікація здійснюється відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат”.
За результатами проведеної верифікації Мінфін передає рекомендації Мінсоцполітики.
Результати верифікації:
- отримувачі відповідають критеріям — допомога на наступний місяць автоматично продовжується;
- отримувачі не відповідають критеріям, про що в системі формується відповідний статус із зазначенням конкретних причин;
- потребує уточнення даних.
У разі незгоди з припиненням виплати допомоги на проживання отримувач може надати уповноваженому органу підтвердні документи.
Починаючи з 1 серпня 2023 року, проводяться перевірки фактичного місця проживання/перебування ВПО територіальними органами Нацсоцслужби. Такі перевірки проводяться за наявності підстав та прийнятого рішення керівника територіального органу Нацсоцслужби.
Про проведення перевірки особу має бути повідомлено не менш як за 2 календарних дні до її проведення (телефоном чи за допомогою іншого доступного засобу зв’язку). Якщо ВПО повідомила про свою відсутність у зв’язку з перебуванням у родичів або у відпустці тощо, перевірка відкладається на 2 тижні.
Якщо ВПО не було на місці під час проведення перевірки — про це складається відповідний акт та особа інформується (телефоном чи за допомогою іншого доступного засобу зв’язку) про необхідність у строк до 14 робочих днів прибути до органу соцзахисту населення для ідентифікації та подання заяви у довільність формі щодо відсутності змін.
Якщо отримувач протягом 30 календарних днів після проведення перевірки не прибув до органу соцзахисту населення, орган приймає рішення про тимчасове припинення надання допомоги з наступного місяця.
Припинення виплати чи відмова в призначенні допомоги
ВПО мають бути поінформовані про припинення чи відмову в призначення допомоги з зазначенням відповідних підстав.
Інформування здійснюється:
- поштовим зв’язком;
- електронним зв’язком;
- за номером мобільного телефону.
Якщо таке інформування не надійшло, але ви не отримали допомогу, рекомендуємо звертатися до свого управління соціального захисту населення та уточнювати причини відсутності виплат (може бути просто затримка фінансування).
Рішення органу соцзахисту населення про припинення виплат може бути оскаржено у Нацсоцслужбі або у судовому порядку.