Фото без опису

З 5 по 11 лютого закладами охорони здоров’я Житомирщини проводитимуться заходи щодо інформування населення з питань попередження та ранньої діагностики онкологічних захворювань, особливо серед людей, що відносяться до групи ризику.

На сьогодні онкологічні недуги – одна з найбільших і невирішених медичних проблем людства. На планеті рак залишається однією з основних причин смерті. Лише за 2020 рік, згідно даних Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 10 млн жителів земної кулі пішли з життя через онкологічні захворювання.

На УКРАЇНІ у 2022 році зареєстровано понад 93 тисячі тільки нових випадків злоякісних новоутворень, з них серед осіб чоловічої статі - 45 тисяч, решта (більше 48 тисяч) у жінок, число померлих від раку склало 39 тисяч.

Варто наголосити, що в порівняні з 2021 роком зазначені статистичні дані були меншими, але слід врахувати, що війна негативно вплинула на все.

В цілому, питома вага хворих з онкологією у працездатному віці (20-59 років) виглядає наступним чином: чоловіки – 26,4 %, жінки – 36,3%. В динаміці, серед старшого покоління (60 і більше років) чисельність випадків вже зростає і частіше хворіють особи чоловічої статі (72,5%). Натомість, відсоток жінок з цим діагнозом дещо зменшується (63,0%), а після 80–ти річного віку онкологічні недуги підтверджуються лише у 12,0 % хворих, причому порівно як серед чоловіків, так і жінок.

На жаль, неможливо гарантувати, що людина не захворіє на рак. Але, результатами медичних спостережень доведено, що цьому можна запобігти (в межах 30-50%) і досить доступними та простими діями.

 • Малорухливий спосіб життя, куріння, надлишкова маса тіла, зловживання алкоголем, незбалансована наявність в харчовому раціоні городини та садовини –це незаперечні складові, що стають чинниками чи не третини смертей від раку.

 • Харчуйтесь правильно, збагачуйте свій раціон злаками, бобовими, не захоплюйтесь копченою, пережареною, підгорілою, пересоленою їжею. Пам’ятайте про «тарілку здорового харчування», в якій щоденно має бути не менше так званих «п’яти порцій» овочів і фруктів.

 • З метою зниження ризику раку молочної залози, жінкам в користь годувати немовлят лише грудним молоком.

ПАМ’ЯТАЙТЕ !!!

 • АЛКОЛГОЛЬ - основний провокатор онкології грудей, горла, стравоходу, печінки, кишківника.

 • КУРІННЯ - причина кожної четвертої смерті, яка криється саме у цигарковому димі.

 • Подбайте також про обов’язкову вакцинацію проти вірусного гепатиту В ваших дітей, яка гарантується державою, а по можливості й себе особисто. Бажаним також є щеплення проти вірусу папіломи людини. Адже до 25% раку пов’язано саме із цими вірусами.

 • Щоб уникнути інфекцій, які також збільшують ймовірність виникнення онкологічних недугів, завжди пам’ятайте про бар’єрну контрацепцію під час сексу.

 •  90% випадків раку шкіри та її фотостаріння, спричиняється саме ультрафіолетовим опроміненням, а тому турбуйтесь про обмеження часу перебування на сонці. Намагайтесь не захоплюватись ні сонячним променями, ні відвідуванням солярію – це також допоможе зберігати здоров’я.

Раннє виявлення онкологічних захворювань та ефективність їх подальших лікувань - завжди є результатом регулярних медичних оглядів та обстежень.

В Україні діє система медичних гарантій, що покриває найважливіші обстеження для виявлення раку.

Українцям за програмою медичних гарантій скринінгові обстеження найпоширеніших видів раку проводяться безоплатно, згідно направлення сімейного або профільного лікаря. Зокрема:

 • МАМОГРАФІЯ (скринінг раку молочних залоз);

 • ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки);

 • ТЕСТ на приховану кров у калі та колоноскопія (скринінг раку товстого кишківника);

 • Ультразвукова діагностика органів малого таза;

 • Дерматоскопія атипових родимок;

 • Аналізи на гепатити В і С.

З метою профілактики обов’язково раз на рік відвідуйте сімейного лікаря, проходьте всі рекомендовані обстеження, які потрібні вам за віком та станом здоров’я.

У випадках наявності любої тривожної симптоматики, не чекайте поки такий стан пройде сам, знову поспішайте до сімейного лікаря.

Якщо вам поставили онкологічний діагноз (на жаль, від цього ніхто не застрахований) не зволікайте – терміново розпочинайте лікування.

Але пам’ятайте при цьому про наявність програми медичних гарантій, яка, знову ж таки, передбачає покриття найважливіших видів медичної допомоги на кожному етапі лікування.

ВЧАСНЕ ВИЯВЛЕННЯ ТА ЛІКУВАННЯ ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ЗБІЛЬШУЄ ШАНСИ НА О Д У Ж А Н Н Я .

 

За матеріалами МОЗ матеріал підготовлений Любарським відділенням

ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗУ»