Фото без опису

Глаукома – хвороба, яка ушкоджує зоровий нерв. Цей нерв страждає від підвищення тиску всередині ока, причиною якого є надмірне накопичення рідини. Ураження зорового нерва може призвести до втрати зору.  Глаукома – важке захворювання ока, яке за пізнього виявлення та без адекватного лікування призводить до неминучої сліпоти.

У здоровому оці постійно підтримується певний тиск (18–22 мм рт. ст.) завдяки балансу припливу та відтоку рідини. При глаукомі порушується її циркуляція. Вона накопичується, і внутрішньоочний тиск починає зростати. Зоровий нерв та інші структури ока зазнають підвищеного навантаження, порушується кровопостачання ока. Внаслідок чого очний нерв атрофується, і зорові сигнали перестають надходити до головного мозку. Основними ознаками глаукоми є те, що людина починає гірше бачити, порушується периферичний зір, обмежується зона видимості. У результаті цього може настати незворотна втрата зору. 

Причини виникнення глаукоми.

Основна причина виникнення глаукоми – підвищений внутрішньоочний тиск. Своєю чергою, внутрішньоочний тиск може підвищуватися внаслідок двох основних факторів: внутрішньоочна рідина утворюється у надмірній кількості; порушується виведення внутрішньоочної рідини через дренажну систему ока внаслідок її змін. 

Стадії розвитку глаукоми.

Залежно від особливостей стану диска зорового нерва, а також ступеня звуження поля зору виділяють чотири стадії розвитку глаукоми:

1. Початкова стадія. Ознаками глаукоми на ранній стадії є поява сліпої плями, що заважає погляду, при нормальному периферичному зорі, відзначається поглиблення диска зорового нерва у центральній зоні.

2.  Розвинена стадія. Характеризується стійким звуженням поля зору з внутрішнього (носового) боку, при обстеженні відзначається поглиблення диска зорового нерва з обох боків.

3. Стадія, що далеко зайшла. При ній відзначається звуження поля зору з різних боків або збереження деяких його ділянок, спостерігається виражене крайове поглиблення диска зорового нерва.

4. Термінальна стадія. Характеризується або втратою предметного зору зі збереженням світловідчуття, або повною втратою зору, сліпотою. 

Хто в групі ризику?

• Родичі (зокрема далекі) хворих на глаукому;

• люди після 40 років, у яких внутрішньоочний тиск знаходиться у верхній межі норми;

• люди з високим ступенем короткозорості після 40-50 років, з високим ступенем далекозорості (особливо жінки після 50 років);

•  люди, які перенесли травми очей, запальні захворювання (увеїт, іридоцикліт);

• люди старше 60-70 років, які навіть не пред’являють скарг на очі;

• люди з діабетом, ендокринними, нервовими та серцево-судинними захворюваннями; люди, які проходять тривалий курс лікування гормональними препаратами;

• люди з підвищеним внутрішньоочним тиском, незалежно від віку;

• люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском.

Існують симптоми, на які варто звернути увагу, та при їх наявності, терміново звернутись до лікаря, оскільки вони можуть свідчити про наявність глаукоми:

• літаючі мушки» перед очима;

• райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього;

• затуманювання зору, часта зміна окулярів.

Пам´ятка пацієнту «Якщо у вас глаукома»

• Не рекомендується:

• Вживати алкоголь.

• Тривалий час перебувати в темному приміщенні. Усі телевізійні передачі варто передивлятися в добре освітленій кімнаті.

• Вживати протягом дня більше 1,5 л рідини.

• Приймати ванни, та використовувати процедури, які супроводжуються перепадами температури.

• Займатись фізичною працею в положенні, коли голова розташована нижче пояса.

• Приймати лікарські засоби, які мають компоненти, що розширюють зіницю.

Після встановлення діагнозу необхідно:

• Точно виконувати всі рекомендації лікаря.

• У встановлені терміни проходити контрольні огляди офтальмолога, з обов’язковою реєстрацією гостроти зору, стану поля зору, рівня внутрішньоочного тиску та оглядом зорового нерву.

• У період між візитами до лікаря самостійно контролювати стан зорових функцій обох очей (особливо ураженого ока) та рівень ВОТ. Якщо є будь-які додаткові відхилення від звичайного стану, необхідно якнайшвидше повідомити про це лікаря.

Профілактика глаукоми

1. Обстеження ока з розширеною зіницею, тонометрія (визначення внутрішньоочного тиску). Американська офтальмологічна академія рекомендує проводити таке обстеження ока - кожні 5-10 років у віці до 40 років; кожні 2-4 роки - в віці від 40 до 54 років; кожні 1-3 роки - особам у віці 55-64 роки; кожні 1-2 роки - особам старше 65 років. Лікар призначає частоту обстеження залежно від конкретного випадку.

2. Знати, які захворювання були в близьких родичів, адже наявність глаукоми в родичів свідчить про ризик розвитку глаукоми.

3. Відповідально займатися спортом, особливо силовими видами, оскільки фізичні надзусилля провокують різке підвишення внутрішньо очного тиску, а також підвищують ймовірність травмування ока внаслідок підвивиху кришталика.

4. Дотримуватися курсу лікування протизапальними очними краплями та іншими ліками, що знижують внутрішньоочний тиск.

5. Одягати сонцезахисні окуляри.

6. Обов’язково вдягати захист для очей (окуляри) під час роботи, пов’язаної з можливою травматизацією ока, наприклад, стружкою.

Будьте здорові та не хворійте!

Відділ комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України».