"Нашим хлопцям важче на війні, ніж нам місити тісто", — жительки однієї с. Авратин готують страви на фронт. Відео
На самостійно обладнаній кухні в будинку культури села Авратин Любарської громади Житомирщини 20 жінок печуть, смажать, варять та запікають їжу для військовослужбовців Збройних сил України. За 2023 рік жінки приготували та відправили 283 посилки з їжею на фронт.
Як розповіла Суспільному волонтерка Лариса Лисюк, на імпровізованій кухні вони готують майже щодня. З-поміж страв — вареники, тісно на яке Лариса Лисюк місить разом з односельчанками.
Волонтерка Лариса Лисюк місить тісто на вареники. Село Авратин, Любарська громада, Житомирщина, 13 березня 2024 року. Фото: Марія Кравчук/Суспільне Житомир
"Нашим хлопцям важче на війні, ніж нам місити тісто, ліпити вареники і тут працювати. Ми працюємо, щоб хоча б маленька часточка нашої роботи була для перемоги. Я думаю, що наше село Авратин має бути прикладом для усіх українців, які можуть допомагати нашим Збройним силам України", — сказала Лариса Лисюк.
Заготовки під майбутні вареники передають іншій групі жінок, які формують напівфабрикати. Вареники готують з різними начинками, розповіла Світлана Лисюк. Вареники з картоплею, капустою і лівером. А млинці — із сиром та з маком.
"Дівчата смажать млинці вдома, а вже тут їх закручуємо, — розповіла волонтерка Валентина Самолюк. — Купуємо сир та макову начинку, приносимо з дому вишні. Крім того, з млинців готуємо бендерики з капустою, фаршем, легенями та грибами".
Також жінки готують м’ясні та рибні тушкованки. Інна Тимощук говорить, що з однієї порції начинки виходить до 50 пакетів з тушкованкою.
"Ми накладаємо тушкованку в пакети, додаємо воду, бо крупи лише запарені та недотушковані, будемо запаювати їх, а тоді в автоклави і тушкувати", — сказала волонтерка Інна Тимощук.
Готувати для військових жінки почали з початку повномасштабного вторгнення російських військ, сказала Людмила Лисюк. Її чоловік теж військовослужбовець, тому таким чином жінка підтримує свого чоловіка та його побратимів.
"Збираємося ми майже кожного дня, — розповіла Людмила Лисюк. — Ми приходимо о 9 годині і працюємо. Заготовки на вареники, книші ми робимо вдома: варимо картоплю, смажимо капусту та гриби, відварюємо легені. А вже приходимо сюди і готуємо страви".
За словами Людмили Лисюк, гроші на закупку необхідних продуктів давали односельчани. Окрім того, жертвують гроші незнайомі люди.
"З-за кордону уродженці нашого села допомагають і допомагають нам зовсім незнайомі нам люди, які вже вчетверте поспіль дають нам гроші — Крістіан та Анна з Німеччини", — сказала волонтерка.
Жінки тричі на місяць відправляють продуктові посилки для військових через місцевих волонтерів. Команда волонтерок вже отримала декілька подяк за свою роботу.