ЕХІНОКОКОЗ - хвороба підступна.
10-річну дівчину батьки принесли до лікарні на руках. Вона була настільки хворою, що не здатна була не лише рухатись, але й одягнутися самостійно. Скаржилась лишень на біль за грудиною та їй було важко дихати.
При ретельному обстежені маленької пацієнтки у її легенях було виявлено пухлину вже великих розмірів. І лише оперативне втручання допомогло розшифрувати вид пухлини - то була кіста з ехінококових пухирців. Дівчинку було врятовано, бо ці пухирці, на щастя, ще не встигли нагноїтися та розірватися, але хірургам довелося видалити частину легень.
ЕХІНОКОКОЗ – це біогельмінтоз з хронічним перебігом та алергійним компонентом, спричинений проникненням глиста в органи та тканини людини і розвитком там личинок. Найчастіше уражаються печінка і легені.
Ще Гіпократ, описуючи цю недугу, дав їй визначення: «наповнена водою печінка». Личинки гельмінта, потрапивши в органи травлення тварини чи людини, проникають у товщу слизової оболонки шлунку або кишок та з током крові розносяться у різні органи. У місцях їхньої локалізації розвиваються ехінококові пухирці, що ростуть, досягаючи порою великих розмірів. З личинкою можна прожити багато років, відчуваючи лише слабкість, спричинену постійним отруєнням організму людини, відходами життєдіяльності цього гельмінта.
Ехінококоз поширений чи не в усіх країнах світу. Найчастіше людина інфікується цими глистами від собаки. Зараження псів в основному відбувається шляхом поїдання ними внутрішніх органів тварин, уражених ехінококозом, а велика рогата худоба та інші тварини здебільшого інфікуються на пасовиськах, жуючи траву, забруднену личинками збудника.
Профілактика.
Не слід купувати субпродукти без попереднього висновку санітарно-ветеринарної експертизи, а також на стихійних ринках та у випадкових людей.
Легені та печінку тварин, уражені пухирцями, необхідно спалювати або закопувати у землю на глибину не менше 0,5 метра.
Домашніх собак рекомендується обов’язково періодично перевіряти у ветеринарних спеціалістів.
Оберігати себе та дітей від бездомних собак, не гладити їх, бо на шерсті можуть бути личинки ехінокока, які тривало в ній зберігаються (більше року), добре витримуючи при цьому навіть мінусову температуру.
Але, допоки по населених пунктах не буде вирішеним питання виявлення та лікування «братів» наших чотириногих, виловлювання та знищення бродячих собак, тому слід бути не лише обережними, але й не лінуватися постійно ретельно мити руки з милом, особливо після любого контакту з собакою.
При подвірному забої худоби, важливо бути впевненими, що перед забоєм тварина була здоровою.
Нехтувати цими порадами не варто, адже специфічне лікування при ехінококозі не розроблене. Видалення частини легень чи печінки, ураженої гельмінтом - таким радикальним хірургічним методом лікується ця недуга.
З настанням теплої пори року приємним є відпочинок на природі. Шашлики вважаються традиційним доповненням такого вікенду. А тому варто завжди бути обачними, купуючи м’ясо чи субпродукти та певними не лише у якості їх, але й обов’язково забезпечувати достатню термічну обробку придбаної тваринницької сировини.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»