Будьте обачними - кліщі!
Літо - це пора не лише приємних емоцій. З настанням тепла зростає у природі й активність кліщів, серед яких немало здатних переносити певні захворювання. Кліщовий вірусний енцефаліт (запалення мозкових оболонок) та кліщовий бореліоз з числа тих, що найчастіше можуть поширюватись.
Любарщина в числі інших адміністративних територій, на яких протягом поточного періоду року зареєстровано лише один випадок хвороби Лайма - кліщового бореліозу, (с Коростки.). В порівняні з аналогічними попередніми періодами спостерігається тенденція щодо зменшення числа виявлених випадків.
Це інфекційне захворювання, що переноситься іксодовими кліщами, а резервуаром збудника (борелії) є дикі та домашні тварини. У місцях покусу найперше з’являється пляма з почервонінням з чітким краями, з незначною болючістю та свербіжем. Кліщ разом зі слиною виділяє знеболюючу речовину, яка робить покус майже нечутливим. Найчастіше кліщі присмоктуються за вухами, на шиї, грудях, під колінами, у пахових западинах і складках. На тілі він може паразитувати до 12 діб.
Відразу помітити кліща не завжди можливо, але знімати слід щонайшвидше, з цього приводу ліпше звернутись у медичний заклад.
Кліщ видаляється разом з хоботком, відразу ж спалюється чи заливається окропом. Травмоване місце обробляється розчином йоду або спирту. Ретельне миття рук перед початком та закінченням цієї процедури має бути обов’язковим.
Для хвороби Лайма ранньою характерною ознакою може бути грипоподібна симптоматика, а лише з часом з’являється біль у м’язах та суглобах.
Через несвоєчасне чи неадекватне лікування хвороба набуває тривалого, рецидивуючого перебігу, але вже з ураженням різних органів і систем. В подальшому такий стан здатний зумовити не тільки втрату працездатності, але й привести до інвалідності.
З МЕТОЮ профілактики, збираючись на природу радимо дотримуватись наступних рекомендацій:
- одягайтесь у світлий однотонний одяг, який щільно прилягає до тіла та голови;
- вдома відразу його зніміть, виперіть та випрасуйте;
- не залишайте одяг, в якому були на відпочинку біля меблів або інших предметів побуту, призначених для відпочинку (ліжка, крісла, дивани, тощо);
- в організованих дошкільних та освітніх закладах своєчасно слід звільняти господарські території від бур’янів, хмизу, сухої трави. Пішохідні доріжки регулярно зрошувати, біля них не варто висаджувати високу рослинність;
- після прогулянок проводити ретельний огляд тіла дітей, особливо голови.
Працюючі в лісовому господарстві відносяться до професійної групи ризику. А тому не може бути виключеною реальність, що зайняті на роботах безпосередньо у лісах, можуть бути інфікованими через покуси комарів або кліщів.
З метою ранньої діагностики та виявлення бореліозу, керівництву галузей лісового господарства слід забезпечувати відповідні обстеження працюючих. Проводяться такі дослідження на платній основі ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України».
Любарське відділення ДУ «ЖОЦКПХ МОЗУ»