Материнське молоко - здоровий початок життя
З 1 по 7 серпня проходитиме Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Така ініціатива у світі була започаткована у 1992 році, Україною підтримана в 1995, а з 2001 року наша держава вже приймає активну участь у проведені цієї акції.
Мета заходу: підвищення обізнаності батьків, в тому числі й майбутніх, про переваги та користь материнського молока, яке рахується ідеальним для харчування новонароджених та немовлят.
Народження дитини - велика подія у родині. Хто з нас не мріє бачити своїх дітей щасливими? Безперечно – кожний! А щастя – воно багатогранне. Й однією з його найголовніших складових, звичайно, є - здоров’я. Саме здорова дитина завжди життєрадісна, активна, несе в собі наснагу. Глянеш на таке потомство – і жити хочеться.
Натомість, в основі розвитку здорового дитячого організму найпершим лежить грудне вигодовування. Адже молоко матері містить біологічно повноцінні: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини, гормони, імунні тіла (антитіла або імуноглобуліни), ферментні, протимікробні та біфідогенні чинники.
Всі названі поживні складові є не лише ідеальною їжею, але й захищають організм малюка від кишкових, респіраторних, інших інфекцій, попереджують алергійні недуги, цукровий діабет, зайву вагу тіла та формують почуття взаєморозуміння, поваги й любові між матір’ю і дитиною при досягненні нею більш старшого віку.
Згідно рекомендацій, новонароджену дитину вже протягом першої години після появи на світ, варто прикладати до грудей і вона повинна перебувати разом з матір’ю та вигодовуватись «за вимогою». Саме частота та правильне прикладання до грудей немовляти вважаються запорукою успішної лактації.
Першочергово, материнське молоко має назву «молозива», яке покликане захистити ще незрілу травну систему та нирки новонародженого від перевантаження. Впродовж наступних другої та третьої діб настає час для рясного вироблення молока.
Кальцій – основний мікроелемент, необхідний для повноцінного формування кісток скелету й твердих тканин зубів дитини. Добова потреба в ньому протягом перших трьох місяців після народження складає до 400 мг, а з кожним наступним його кількість збільшується і до однорічного віку – подвоюється.
Варто нагадати, що раціональний режим харчування ще вагітної жінки вже забезпечує повноцінний внутрішньоутробний розвиток та належну мінералізацію кісток скелету плоду.
Найкраще для дитини, якщо вона харчуватиметься материнським молоком не менше перших шести місяців і дуже добре, коли цей термін продовжуватиметься до однорічного, а то і більш старшого віку.
Натомість породілля, яка годує груддю, продовж усього періоду лактації, повинна підтримувати збалансованість не лише у харчовому раціоні, але й збагачувати його вітамінами й мікроелементами, з урахуванням рекомендацій лікаря.
Кисломолочний сир, тверді сорти сирів промислового виробництва, кефір, молоко, інші молочні продукти, яйця, овочі, фрукти, ягоди, свіжа зелень, буряки, капуста, горіхи, хліб з висівками – це далеко не повний асортиментний перелік харчового раціону жінки, яка годує немовля.
Профілактика післяпологових ускладнень (першочергово кровотеч), онкологічної патології молочних залоз й яєчників, а також, як метод природньої контрацепції (лактаційна аменорея) – це першорядні корисні переваги від грудного вигодовування і безпосередньо для матерів.
Крім зазначеного, годування материнським молоком, несе в собі суттєві економічні переваги, бо з сімейного бюджету не витрачаються кошти на закупівлю вартісних молочних сумішей для дитини та ліків, потреба в яких не може бути виключеною.
Народження – це світанок людського життя. Подбайте, щоб він був теплим, створіть сприятливі умови для зміцнення здоров’я і правильного розвитку організму дитини раннього віку, щоб зростав малюк дужим, щасливим та став для батьків впевненою опорою та надією у майбутньому.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»