Фото без опису

Що таке вакцинація?  

Вакцинація — це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту людей від інфекційних захворювань, до того моменту, як вони почнуть із ними контактувати.  Імунна система реагує на введену вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Таким чином формується захист проти хвороби. Вакцинація захищає від інфекцій, які можуть призвести до ускладнень, інвалідності і смерті.                                                                             

  Чому потрібно вакцинуватися?                                                                                                         

Щоб захистити себе та тих, хто навколо нас. Не всі можуть бути вакциновані, зокрема ті, хто серйозно хворий. Вони залежні від того, хто щеплений.                                                               

  У якому віці найкраще імунізуватися?                                                                                   

  Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці, тож обмежень щодо віку не має. Своєчасна і повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних і потенційно смертельних захворювань. Для створення належного імунітету, щеплення необхідно починати робити вже з народження дитини, ще до того, як вона почне активно контактувати з іншими.                                                                                                                               

Як слід підготуватися до вакцинації?                                                                                                     

Профілактичні вакцинації проводять у пунктах щеплень (постійних або тимчасових). Як правило, такі пункти функціонують при закладах охорони здоров’я .  Щоб вакцинуватися, необхідно звернутися до лікаря. Він огляне вас і пояснить все, що цікавить. Також лікар повідомить, коли потрібно робити наступне щеплення. У випаду, коли вакцинують поза Календарем щеплень, буде підібрано оптимальну схему імунізації.  У пунктах щеплень для вакцинації задіяні лише ті медичні працівники, які пройшли спеціальну щорічну підготовку та володіють правилами організації і технікою проведення щеплень, а також навичками надання невідкладної допомоги.                                                

  Які є протипоказання для імунізації?                                                                        

Протипоказання до вакцинації для кожного визначається індивідуально. Рішення приймає лікар.                                                                                                                                                                       

  Чому батькам варто не боятися імунізувати дітей Дітям набагато безпечніше вакцинуватися, ніж залишитися без захисту. Вакцини від інфекційних хвороб, які внесені до Національного календаря щеплень, закуповує за державний кошт Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Хоча рівні охоплення щепленнями за останні роки покращилися, проте вони залишаються недостатніми для формування колективного імунітету.                                      

Якщо людина у дорослому віці хоче вакцинуватися від кору та краснухи, але не знає, чи щеплювали її у дитинстві, як це перевірити                                                                                           

Якщо в дитинстві отримано дві дози вакцини проти кору, паротиту, краснухи то, найпевніше, імунітет сформувався на все життя. Якщо відсутні дані про імунізацію або ніколи не вакцинувались, необхідно перевірити наявність імунітету до цих хвороб за допомогою лабораторних аналізів .

 Чому жінкам, які планують вагітність, так важливо вакцинуватися від кору та краснухи?                                                                                                                                                  

     Віруси кору та краснухи здатні долати плацентарний бар’єр і проникати до плоду, який тільки розвивається. Під час зараження вагітної жінки на ранніх термінах вагітності кором або краснухою, у неї може статися викидень. У другому і третьому триместрі вагітності існує високий ризик народження дитини із синдромом вродженої краснухи (вроджені пороки серця, катаракта, сліпота, глухота, розумова відсталість, ураження інших органів). Імунізуватися від кору та краснухи жінкам потрібно перед плануванням вагітності. Вагітним жінкам можна вакцинуватися від дифтерії, правцю та кашлюку протягом другого або третього триместру. Також із наближенням сезону грипу, провести щеплення інактивоваваною вакциною проти грипу. Ідеальним варіантом для всіх, хто планує вагітність – провести необхідні щеплення заздалегідь.                

Рекомендовано заздалегідь вакцинуватися найближчому оточенню майбутньої дитини, тому що ризик заразитися у новонародженого найбільший                                               

  Щеплення дає найкращий захист від інфекцій без ускладнень                                                    

Якщо ваша невакцинована дитина перехворіє на інфекційну хворобу і набуде імунітет «природним шляхом», то може на додаток отримати й ускладнення: зупинка дихання у немовлят, хворих на кашлюк, параліч після поліомієліту, ураження серця після дифтерії, пневмонія та ураження мозку після кору. Після перенесеного правця розвивається природний імунітет, але летальність становить до 80%. Чи варто так ризикувати?                                                                                                                                                   

Грудне вигодовування лише частково захищає дитину від інфекцій.

 Грудне вигодовування дуже важливе для здоров’я дитини. Молоко матері містить ідеально збалансований набір поживних речовин, а також антитіла, які допомагають формувати міцну імунну систему в перші два місяці життя до отримання перших щеплень.                                                                                                                                                                                                 

Однак імунітет, який передається з грудним молоком, — короткочасний і минає, коли грудне вигодовування припиняється. До того ж, воно не здатне повністю захистити малюка від таких інфекцій, як кір, епідемічний паротит, краснуха, поліомієліт, дифтерія, правець, кашлюк. При інфікуванні кашлюком невакциноване пригрудне дитя може тяжко захворіти і навіть померти.                                                                                                                

Треба вакцинуватись від усіх хвороб, передбачених календарем профілактичних щеплень  Деякі хвороби, завдяки високим показникам вакцинації населення та колективному імунітету, стали рідкісними, але для невакцинованої людини ризик захворіти все одно залишається високим.                                                                                        

Саме через недостатній рівень охоплення щепленнями в Україні ми досі спостерігаємо спалахи смертельно небезпечних хвороб, які в багатьох інших країнах давно взяті під контроль: кашлюк, поліомієліт, кір… Охоплення вакцинацією на рівні 95% населення країни, дозволить приборкати ці хвороби.                                                                       

Людям із хронічними хворобами можна і потрібно робити щеплення.  Якщо у вас чи вашої дитини астма, діабет чи інша хронічна  хвороба, то їй потрібно зробити щеплення в першу чергу, оскільки в неї вищий ризик захворіти і мати серйозні ускладнення після хвороби — люди з вразливих груп населення більш чутливі до інфекцій, а перебіг хвороб у них зазвичай тяжчий.                                                                                                 

Профілактична вакцинація в Україні — безоплатна. Уся вакцинація за календарем профілактичних щеплень — безоплатна. Щоб вакцинуватися, записуйтеся на прийом до свого сімейного лікаря, терапевта або зверніться до найближчого закладу охорони здоров’я.                                                                                                                 

    Отже,щеплення надає імунітет – це означає,що якщо ви і захворієте то перенесете захворювання у легшій формі. Вакцина ніби навчає імунну систему готуючи її до боротьби з  повноцінною інфекцією.     

Будьте здорові і обов'язково робіть щеплення усім членам родини! Ми живемо в такий  час, коли ми можемо дати своїм дітям і близьким надійний захист від небезпечних інфекцій!                                                                                                                                                             

Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ УКРАЇНИ»