Цукровий діабет: профілактика
У середині листопада відзначався День боротьби проти діабету. Саме ця недуга набула епідемічного поширення та стала великою проблемою для багатьох народів світу. Цукровий діабет – це не привід похмуро дивитися на життя, а тому ніколи не падайте духом, живіть із задоволенням, собі на радість, але намагайтесь дотримуватись наступних рекомендацій пам’ятаючи , що будь-яке захворювання має стадію розвитку, на якій його ще не можна діагностувати, але хоч і за незначними ознакам вже можливо здогадатись про наявність в організмі схильності до нього.
Так званий стан переддіабету може проявляти себе наступним чином:
- Надлишкова сухість шкіри та слизових оболонок, що спричиняють спрагу і спонукають частіше використовувати креми для її зволоження.
- Невгамовне прагнення до солодкого, яке стає помітним навіть для оточуючих. Вже у таких випадках варто звернутись до сімейного лікаря з метою обстеження та пригадати чинники, з якими пов’язані такі зміни. ДО складових профілактики цукрового діабету належать:
- 1. Не зловживати вуглеводами, особливо тим людям, в анамнезі яких є спадковість. Завжди варто пам’ятати, що надмірне захоплення цукерками, тортами чи іншою здобою складає основи вуглеводно-жирового обміну і може «виплекати» гіркі наслідки.
- 2. Не хвилюйтесь. До захворювання цукровим діабетом призводить порушення роботи підшлункової залози, яка нарівні з іншими залозами внутрішньої секреції /щитоподібна залоза, гіпофіз, наднирники, яєчники, яєчка, передміхурова залоза/ відповідають за благополуччя емоційного стану людини. Саме ендокринна система бере на себе навантаження, що виникають від стресів. Вона виступає перепоною, що застерігає наш організм від емоційно-психічного навантаження.
- 3.Варто також знати, що немає двох однакових хворих на цукровий діабет, а тому однотипне медикаментозне лікування не завжди несе у собі бажаний результат.
- Не треба забувати і про лікувальний ефект продуктами харчування, адже організм людський мудро збудований і здатен вибирати для себе в певному обсязі ті речовини, які необхідні для відновлення порушених функцій, пам’ятаючи, що погано піддається оздоровленню людина, яка відчуває гостру нестачу таких життєво важливих мікроелементів, таких як цинк і хром. Хліб з борошна грубого помелу, риба, курячі яйця, печінка, нирки, бобові, гречана, пшенична крупи, пшоно – саме цей перелік багатий на згадані складові.
- У разі вже наявного захворювання аби уникати важких наслідків, як нетрадиційні методи лікування, пропонується: вживання соку капусти білоголової та цибулі звичайної, адже саме з останньої виділили анти діабетичну речовину – манніт. яку використовують у медицині. Баклажани, геркулесова каша без солі та вершкового масла, стручки квасолі звичайної у вигляді настоїв чи два свіжих, а краще запечених і з’їдених на ніч яблука також регулюють і знижують рівень цукру в крові.
Із опублікованих для хворих на цукровий діабет рекомендацій лікаря-дієтолога варто зосередити увагу на наступні чинники:
- НЕ паліть, адже нікотин зумовлює спазм дрібних судин і збільшує загрозу інфаркту та інсульту. Захворювання очей, нирок, нервів – ці ускладнення цукрового діабету найчастіше посилюються саме курінням.
- Якщо вже вживаєте алкоголь, то тільки в міру. Особливе застереження для інсулінозалежних хворих. Адже саме спиртовмісні напої можуть викликати швидке падіння рівня цукру в крові внаслідок активізації інсуліну, а тому вживання їжі у більших кількостях, будуть доцільними у таких випадках.
- Взагалі харчуйтесь з розумом, пам’ятаючи про помірність та різноманітність їжі, багатої на вітаміни, мінеральні солі, клітковину.
- Зменшуйте кількість жиру та ненасищених жирних кислот, бо саме такий харчовий раціон збільшує рівень холестерину в крові.
- Контролюйте артеріальний тиск, адже для хворих на цукровий діабет це велика проблема, за якою криються інфаркти, серцеві напади, ниркова недостатність.
- Сіль вам не помічник. Обмежуйте її вживання не більше 5 г на добу / одна чайна ложка/, не забуваючи, що краще зовсім не підсолювати готову їжу та уникати солоних продуктів.,
- Фізичні вправи регулярно, але обмежено. А перед фізичним навантаженням - контроль рівня цукру у крові, прагнучи максимально наближати його до норми (4,9 ммоль/л).
- Підтримуйте тісний зв’язок з лікарем, щоб уникати серйозних проблем, пов’язаних з падінням або різким підвищенням рівня цукру в крові.
- Навчіться здобувати від життя задоволення і правильно долати стреси. Адже саме такий стан - це джерело багатьох недуг, а тому вміти володіти стресовою ситуацією, зобов’язаний кожен із нас.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»