Фото без опису

Здавна вважалось, що пити чай дуже корисно. Але не так давно науковці почали вивчати це питання і з’ясувалось, що дійсно чай надзвичайний для людського організму.

Із проведених досліджень стало відомо, що чаювання це одна із головних складових здорової дієти, адже саме цей напій допомагає тілу бути в тонусі, а особливо- м’язам серця.

Харчова цінність чаю криється в тому, що саме в ньому містяться біохімічні сполуки, які нарівні з овочами та фруктами, є багатими на антиоксиданти,  вміст яких приблизно однаковий, як у зелених, так і чорних сортах його. Так що гарячий або холодний, листяний або у пакетиках – чай є найкориснішим з усіх тонізуючих напоїв.                                                                                                  

Саме чаї несуть в собі основну захисну дію для людського  організму, запобігаючи злипанню кров’яних телець та появі загрозливих згустків, які є причиною майже всіх інфарктів та більшості серцевих нападів.

Зниження рівня холестерину та кров’яного тиску в любителів чаю також спостерігали дослідники. Запобігання деяким видам ракових захворювань шлунково-кишкового тракту, легеневих шляхів та самої шкіри також були встановлені вченими. До того ж сучасні дослідники  підтверджують стародавню примовку : «Чай пити – лікарям голодувати».

Хвороби сечового міхура. ревматоїдні артрити, псоріаз, захист проти комп’ютерного випромінення, «зморшкам- ні», спалювання жирів в організмі – це ті лікувальні властивості, якими, зокрема, наділені зелені сорти чаю.

Що потрібно роботи аби мати що більше задоволення від чаювання ?

  • Пийте чай кілька разів на день, щоб увібрати антиоксиданти й інші корисні речовини, що містяться у цих дивовижних напоях. Зеленого чаю рекомендовано, випивати протягом дня не менше трьох  склянок.

  • Заварюється чай впродовж 3-5 хвилин.

  • Варто враховувати, що чай здатен перешкоджати засвоєнню заліза із овочів та фруктів, тому додавання лимона або молока до нього буде протидіяти цій проблемі. 

  • Також чай містить фторид, який безпосередньо пов’язаний зі здоров’ям зубів. В той же час науковцями доведено, що саме чай на 70% покриває потреби людського організму в цьому мікроелементі, а це, в свою чергу, попереджає розвиток карієсу.

  • Перешкоди у розмноженні бактерій в ротовій порожнині також приписуються саме цим напоям.

  • Без молока й цукру чай фактично не містить калорій і в жарку погоду це дуже освіжає, викликаючи потовиділення та охолоджуючи в такий спосіб шкіру.

  • Порівнюючи з кавою /чашка до чашки/, чаї містять тільки половину або третину того кофеїну, що є у каві. Але варто застерегти, що у сухих формах чаїв кофеїну більше, чим у сухій каві.

  • Доречно, що кількість кофеїну в чаях залежить від багатьох умов. Як правило, це пов’язано із сортом чайного листя, місцем вирощування, величиною й способом його нарізання та методу, яким проходить заварювання цього цілющого напою.  

Вживання чаю підсилює настрій та додає насолоду в повсякденному житті і рахується доброю складовою творчого довголіття. 

                         То ж пийте чай частіше та будьте здорові. 

             Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України