Фото без опису

З 1 серпня в Україні розпочався додатковий раунд з вакцинації дітей та ревакцинації дорослих проти дифтерії, правця та кашлюку, який триватиме до кінця 2024 року. Проте вакцина буде доступна і надалі, після завершення раунду, тому усім, хто не доотримав щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку, відповідно до Національного календаря щеплень, рекомендовано його зробити якнайшвидше.     Згідно інформативних довідок, що надходять з Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб, в цілому доросле населення усіх вікових груп має найнижчі відсотки вакцинації, не складає винятку і Любарщина. З 01.08. 2024 року в рамках додаткових заходів з імунізації щеплено 541 особи,що становить  56,7 % від запланованої кількості .  В т.ч 274 особи за листопад місяць це свідчить про поступове посилення імунізації. 

Також варто зазначити, що показники охоплення щепленнями населення нашої територіальної громади є середніми по області.    В умовах воєнного стану імунізація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких захворювань та їхніх наслідків. Вакцинацію проти дифтерії та правця розпочинають у ранньому дитячому віці — згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, Надалі ревакцинацію слід робити щодесять років. В дорослому віці ревакцинація починається у 26, 36, 46, 56, 66, 76, 86… років. Держава закуповує всі вакцини, які входять до Національного календаря профілактичних щеплень, і ви можете отримати їх безоплатно. Усе, що потрібно зробити, — звернутися до сімейного лікаря.                                                                                 Подолати спалахи хвороб найлегше шляхом посилення спільної комунікаційної-інформаційної роботи медичних фахівців, органів влади, лідерів думок закладів, які в унісон будуть комунікувати та промотувати вакцинацію. Це дасть можливість досягти бажаного колективного імунітету, який є найкращим щитом для громади від спалахів інфекційних хвороб.                                                                                 Шкода що на території нашої громади маємо відмовників від вакцинації через недовіру, щодо безпечності вакцинації. Також  маємо випадки відмови  через релігійні переконання, хоча жодна релігія не забороняє робити щеплення.  Найбільше випадків захворювання  припадає саме на ті населені пункти, де люди з релігійних міркувань відмовляються від щеплень.                                                                         Відмова від вакцинації призводить до зниження колективного імунітету (для того, щоб вакцина була ефективною, вакцинованим має буде 90-95% населення). Це, в свою чергу, може призводити до спалахів інфекційних захворювань серед населення. Колективний імунітет також захищає вразливі групи населення — людей, які мають медичні протипокази до щеплень.                                                               У яких вікових групах кращі показники охоплення щепленнями, а в яких гірші? І з чим це пов’язано?

Кращі показники охоплення вакцинацією спостерігаються серед дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Це можна пояснити тим, що батьки більше уваги приділяють вакцинації дітей у цьому віці, адже вважають це важливою частиною їхнього здоров’я та захисту. 

Водночас гірші показники охоплення спостерігаються серед підлітків та дорослих, що пов’язано з низьким рівнем обізнаності дорослого населення про необхідність вакцинації у старшому віці. Через це багато підлітків і дорослих пропускають важливі щеплення, що може підвищувати ризик виникнення захворювань.

Чи вистачає вакцин в області?

На даний момент в Житомирській області немає дефіциту вакцин. Вакцин достатньо для проведення імунізації, включно з додатковими щепленнями в рамках ДЗІ. Міністерство охорони здоров’я забезпечує  постачання вакцин у область безперебійно. 

Холодовий ланцюг розпочинається з моменту доставки вакцини від виробника і включає усі етапи транспортування і зберігання, доки вакцина не потрапить у кабінети щеплень до своїх кінцевих споживачів. 

 Обласний центр контролю та профілактики хвороб зберігає вакцини у сучасних холодових кімнатах, які забезпечені усім необхідним холодильним обладнанням. Наразі є все необхідне для забезпечення безперебійного електропостачання для зберігання вакцин. У медичних закладах і пунктах щеплень встановлені спеціалізовані холодильники. При перевезенні у пункти щеплень використовують термоконтейнери і термосумки.

              Якщо всі усвідомлять, що вакцинація — це обов’язок кожної людини та спільна соціальна відповідальність, тоді ми зможемо досягти найкращих показників. І не лише у кампанії з вакцинації проти кашлюку, дифтерії та правця, а загалом у охопленні щепленнями відповідно до Національного календаря. Це означає, що суспільство в цілому буде захищене від інфекційних захворювань та спалахів небезпечних хвороб. 

              Будьте пильними до свого здоров’я !!! Тому що у деяких випадках – достатньо вимити руки, а  від певних інфекцій – єдиний захист – вакцинація !                                                            Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗУ»