11 грудня – міжнародний день хворого на бронхіальну астму

Дата: 11.12.2024 08:19
Кількість переглядів: 334

Фото без опису

Бронхіальна астма – хронічна запальна хвороба верхніх дихальних шляхів. Вона проявляється запаленням та тимчасовою непрохідністю дихальних шляхів у відповідь на різноманітні впливи.

Відрізняють заразно-алергійну та незаразно-алергійну форми бронхіальної астми. У першому випадку бронхіальну астму можуть формувати попередньо перенесені захворювання дихальних шляхів, такі як пневмонія, фарингіт, бронхіт чи ангіна. Алергеном у таких випадках стають мікроорганізми.

За незаразно-алергійної форми бронхіальної астми алергенами бувають різноманітні речовини органічного і неорганічного походження, вуличний або домашній пил, вовна, лупа тварин та людини, пір’я, пилок рослин або харчові алергени, серед яких найчастіше називають: цитрусові, суниці, полуниці. З числа лікарських засобів чинниками можуть стати антибіотики, особливо пеніцилін, вітамін В, аспірин та інші. З хімічних речовин – це пестициди, формалін, ціанамід, неорганічні солі важких металів й інші елементи.

 У разі появи незаразно-алергійної форми бронхіальної астми вагоме значення відводиться спадковій схильності.

 Бронхіальна астма дуже тісно пов’язана з алергією. В її основі лежить запалення слизової оболонки бронхів, викликане алергенами, які є у повітрі. Дерматологи й алергологи – це ті фахівці, які займаються лікуванням цього захворювання. Навіть у період відсутності будь-яких ознак недуги та нападів її, у бронхах зберігаються симптоми алергійного запалення. Саме тому про астму говорять, як про хронічну хворобу і основне лікування, в свою чергу, повинно бути саме протизапальним.

Свистяче дихання, нерідко чутне на відстані, непродуктивний (сухий) кашель, задишка різної інтенсивності, напади ядухи з відчуттям «нестачі повітря» і частіше в нічний час – це типові симптоми бронхіальної астми.

Для стандартної форми хвороби характерним є раптовий розвиток нападу з почастішанням дихання, труднощами видихання, здуттям грудної клітки. Складність видихання зумовлює утримання повітря в бронхах, що визиває кашель. Напад може переходити в астматичний статус – найскладніший прояв астми з дихальною недостатністю та посинінням. Такий стан пов’язаний із скупченням у бронхах густого мокротиння.

Легка, середньо-важка та важка – саме так класифікують цю недугу за ступенем складності.

Головне завдання у лікуванні бронхіальної астми не тільки ліквідація нападу, а виявлення, по можливості, причин хвороби та встановлення чинників, що спричиняють напад. За виявлення алергену незаразної природи намагаються унеможливлювати контакт з ним (аж до зміни місця роботи і навіть регіону проживання) та роблять спеціальні лікувальні процедури, спрямовані на зменшення чутливості організму до цього алергену. Також корисні прогулянки на свіжому повітрі, бажано у хвойному лісі, які допомагають бронхам звільнятися від мокротиння. Вживання теплих лужних напоїв і за порадою з лікарем, спеціальна гімнастика, що збільшує вентиляцію легень та усуває закупорку бронхів, спеціальні дихальні заняття з вимовлянням конкретних звуків, які виробляють у хворого вміння керувати своїм диханням, тренування дихальних м’язів й діафрагми, лікувальна гімнастика під наглядом фахівця з лікувальної фізкультури – це також складові контролю над захворюванням.

У період відсутності нападів рекомендується помірне, без перевантажень заняття спортом.

Значною перевагою щодо оздоровлення користуються курорти з м’яким теплим кліматом та помірною вологістю повітря.

 Профілактика бронхіальної астми має бути націлена на проведення оздоровчих процедур, дотримання індивідуальних заходів попередження заразних респіраторних захворювань та інших несприятливих чинників, що в цілому сприяють алергійній перебудові організму.

 Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь