Фото без опису

У відомій пісні співається, що у природи немає поганої погоди. Але з медичного погляду це виглядає дещо не так, бо за одних погодних умов людина почуває себе добре й комфортно, за інших – про себе нагадують суглоби, підвищується артеріальний тиск, з’являються головні болі чи другі негаразди, спричинені нездоров’ям.

Зв’язок здоров’я людини з погодою, про який лікарі припускали ще з давніх часів, тепер доведений науковими дослідженнями.

За даними різних авторів, до змін погодних умов чутливі 30 - 40 % людей. В той же час, серед осіб похилого віку та хворих на ішемічну недугу серця, гіпертонію, бронхіальну астму, ревматизм відсоток  метеозалежних осіб добігає до 80-90%.

Які ж фактори погоди впливають на наше самопочуття?

Температура – найважливіша складова, яка в поєднанні з атмосферним тиском та вологістю, визначає теплове самопочуття людини. Розрізняють середньорічні, середньомісячні, середньодобові, максимальні та мінімальні значення температури. З медичної точки зору перепад температури повітря впродовж доби, а також характер змін, що відбуваються в цей час у природі (потепління чи похолодання) несприятливо впливають на здоров’я людей.

Коливання атмосферного тиску можуть призвести до негативних реакцій у людини, особливо на фоні посиленої рухливості повітря (вітру).

Велике значення для людського самопочуття  має також вологість повітря. Хмарність, сонячна активність, опади помітно впливають на біосферу Землі загалом й на людину, зокрема.

Циклон- це атмосферне явище із зниженням тиску (мінімально у центрі) і циркуляцією повітря  довкола центру / проти або за годинникової стрілкою  в залежності від півкуль/. Частіше такі явища спостерігаються взимку. Погода в зоні дії циклонів нестабільна, із значними перепадами тиску, підвищеною вологістю, опадами та зниженням кількості кисню у повітрі. Інколи циклони набувають руйнівного характеру /смерчі, цунамі, тайфуни, тощо/.

Усі ці важливі чинники враховують метеорологи при складанні прогнозів погоди.

У тому, що погодні умови є фактором, здатним зумовити стрес-реакцію, доведено давно. В наш час науковцями аргументовано вплив сезонного фактору  погоди на біоритми та обмін речовин людини, який збільшуються зимової пори та зменшується з настанням літа. Зокрема : сезонні особливості перебігу вагітності, поява вірусних інфекцій, загострення хронічних недугів, рання дитяча смертність – це лише окремі види патологій, на які здатен впливати сезонний чинник.

 Досліджено, що для серцево-судинних захворювань найбільш несприятливим вважається осінньо-зимовий період.

Реакція людини на зміну погоди називається метеопатією.

 60% пацієнтів, що мають ті чи інші недуги навіть впродовж доби здатні відчувати зміни погоди.

 У хворих на ішемічну недугу серця можуть посилюватися напади стенокардії, порушуватись ритм серця, виникають задуха, шум та дзвони в голові, запаморочення. Роздратування, порушення сну – передвісники функціональних змін зі сторони нервової системи.

Численні спостереження свідчать також про залежність від погодних умов перебігу гіпертонічної хвороби, зокрема з числа тих, хто страждає неврастенічним синдромом.  До того ж, частіше гіпертонічні кризи спостерігається у перехідні періоди року /грудень-січень, березень-травень/.

У хворих на хронічну пневмонію посилюється кашель, збільшується виділення мокротиння, з’являється задуха.

Ті хто страждає на бронхіальну астму особливо чутливі до зміни погоди холодної пори року. Саме несприятливі метеорологічні фактори діють на них, як неспецифічний алерген.

Мозгові судинні кризи частіше спостерігаються під час проходження атмосферних фронтів із значними внутрішньодобовими  коливаннями атмосферного тиску та температурою повітря з високою вологістю й вітром. Науково аргументовано, що саме у 90% таких пацієнтів змінюється тонус церебральних судин, а погіршення самопочуття  вони відчувають за одну- дві доби до зміни погоди.

Доведено також, що під час дії грози чи циклону збільшується число випадків інфаркту міокарда, інсультів та раптової смерті.

Усім відома особлива чутливість до погодних змін хворих на ревматизм /90%/. Набряклість та біль у суглобах, погіршення загального самопочуття – симптоматика, яка особливо нагадує про себе восени, взимку та напровесні.

Сезонні загострення хвороби спостерігаються також у пацієнтів з виразкою шлунка та 12-ти палої кишки /березень, листопад/. Посилення болю в животі, порушення травлення, викликані збільшенням чи зниженням  секреції та кислотності шлункового соку, слабкість, головний біль, порушення апетиту, інші ознаки загальної інтоксикації –це прояви, характерні для загострення цих недуг.

Заспокійливі засоби, прогулянки на свіжому повітрі, загартування організму,                                                              збалансоване, збагачене вітамінами харчування та медикаментозна підтримка, призначена лікарем – складові, що запобігатимуть несприятливим погодним умовам.

ПАМ’ЯТАЙТЕ про необхідність завчасно прислухатись до прогнозів метеорологічної служби не чекаючи негативних реакцій від проявів погоди.

Також медики радять застосовувати профілактичні заходи проти метеозалежності за 1-2 доби до зміни погоди і ще 2-3 дні після цього.

       Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»