Остеопороз - хвороба ХХІ століття!
На жаль, до проблеми остеопорозу більшість із нас не ставиться досить серйозно. Тим часом, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме ця недуга на четвертому місці (після серцево-судинних, онкологічних хвороб та цукрового діабету) серед причин, що приводять до інвалідності та смертності людини. Вже зараз лікарі не виключають епідемії цього захворювання, за якого кістки втрачають свою міцність, стають тендітними та легко ламаються. За прогнозами до 2050 року кількість хворих з «тендітними кістками» у світі може зрости більше чим у три рази.
Причина неналежного ставлення до остеопорозу криється у тому, що цей небезпечний недуг до певного часу протікає практично безсимптомно. Людина не відчуває ні болю, ні будь-яких інших неприємних проявів, але структурні зміни у кістках вже відбуваються і лише коли хвороба починає заявляти про себе, то лікувати її порою буває вже і запізно.
ОСТЕОПОРОЗ – це пришвидшене зменшення щільності кісткової тканини, що призводить до зменшення щільності кісток, в результаті вони стають шпаруваті, як губка. Уражає одночасно всі кістки кістяка, зумовлюючи цим самим ризики переломів у найпростіших життєвих ситуаціях, навіть при незначних навантаженнях. В результаті гормональних порушень та порушень обміну речовин з кісток людини «виминається» кальцій та фосфор. А саме ці мінеральні речовини надають твердості та щільності кістковому апарату.
Приблизно до 30 років щільність кісток людини збільшується, досягаючи свого піку до 35-літнього віку. Після цього починається зворотна дія, але не у всіх людей і залежить від багатьох чинників. Як показують дослідження, кожна третя жінка та кожний п’ятий чоловік старші 50 років ризикують не розминутися із цією недугою. Серед осіб похилого віку відбувається значне збільшення захворюваності та смертності, спричинені розвитком остеопорозу у вигляді переломів тіл хребців та трубчатих кісток.
Найкращим методом лікування хвороби є її попередження. Відмова від паління та зловживання алкоголем, кавою, дотримання гігієни харчування, фізична активність і достатнє навантаження на всі кістки кістяка організму є одними і дуже важливими складовими профілактики цього загрозливого захворювання.
Дієвим способом запобігання остеопорозу вважаються рухливі ігри та пішохідні прогулянки на свіжому повітрі. Дуже корисно підніматися на поверхи будинків сходами, пам’ятаючи, що усі «блага» сучасної цивілізації, одночасно є лише «помічниками» остеопорозу.
Збалансоване харчування залишається незаперечним чинником правильної роботи травної системи, повноцінного обміну речовин та зміцнення імунітету.
Також доведено, що у жінок, з народженням кожної наступної дитини, ймовірність розвитку остеопорозу зменшується на 10-15%. Це пов’язано з тим, що під час вагітності, організм майбутньої матері інтенсивно «обновлюється».
Вживання підвищених доз кальцію, рекомендованого медициною, зазвичай, відчутних наслідків не приносить по причині неналежного засвоювання його організмом. Натомість доведено, що за умови правильно складеного раціону харчування, людині буде цілком достатньо того кальцію, що поступає з натуральними продуктами.
Корисні продукти від остеопорозу :
- Всі сорти капусти, особливо броколі.
- Всі види горіхів.
- Зернові продукти з усіх злакових та бобових культур.
- Н а т у р а л ь н і кисломолочні продукти.
- Всі сухофрукти, особливо крага і чорнослив.
- Різна з е л е н ь, зокрема шпинат.
- Усі свіжі овочі й фрукти без винятку.
- Як джерело кальцію використовується також яєчна шкаралупа, перемелена на кавомолці. Саме у ній кальцій перебуває у «найзручнішій» для нашого травлення формі. Цей порошок радять вживати два рази на день (на кінчику ножа, «погасивши» попередньо лимонним соком).
ОСТЕОПОРОЗ – не вважається неминучим «додатком» старіння. Але аби це небезпечне й неприємне захворювання не торкнулось нас, потрібно працювати над його активним запобіганням. І саме дужий та здоровий спосіб життя і щоденно збалансований харчовий раціон може практично стати «панацеєю» від цієї епідемії 21-го століття.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»