Щодо місячника боротьби проти раку
Основні ключові аспекти щодо профілактики онкозахворювань серед населення громад Житомирської області.
За ініціативою «Міжнародного союзу проти раку» (UICC) 4 лютого запровадженийВсесвітній день боротьби проти раку, метою якого є підвищення обізнаності людей про рак, як одного з найбільш важких захворювань сучасності, а також привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення та лікування. Залучаючиувагу до запобігання, виявлення та лікуванняцьогозахворювання, можнадомогтисягарнихрезультатів, а в деякихвипадках і повногоодужання.
Рак є соціальною проблемою, яка в ціломувпливає на розвитоксуспільства. Інвестування в профілактику та раннєвиявлення раку набагатодешевше, ніжборотьба з йогонаслідками. Рак можеуразити будь-кого. На ньогохворіютьгромадяни будь-якоговіку, з різнихкраїн, та усіхсоціально-економічнихгруп. На сьогодніспостерігаєтьсятенденція «омолодження» захворюваності на рак.
Кожного року, усвіті, виявляєтьсябільше 10 млн. людей, хворих на рак і приблизно 8 млн. помираютьвіднього.
Найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку: раку легенів, шлунку, печінки, товстої і прямої кишки та стравоходу. Рак легенів - найбільшпоширена форма раку в усьомусвіті у чоловіків, щоскладаємайже 17% відзагального числа новихвипадків.
Серед жінок перші місця займають: рак грудей, легенів, шлунку, прямої та товстої кишки і шийки матки. Рак грудей є найбільшпоширеною формою раку в усьомусвіті у жінок, що становить більш, ніж 25% відзагального числа новихвипадків.
Вживання тютюну є головним фактором ризикупояви раку: на ньогоприпадаємайже 22% випадківсмертівідонкологічних недуг у світі. Тютюнопалінняпов’язане з розвиткомрізнихтипів раку — легень, ротовоїпорожнини, горла, гортані, підшлунковоїзалози, сечовогоміхура, шийки матки та нирок. Навітьякщови не курите самі, пасивнийвпливтютюновогодимуможезбільшитиризиквиникнення раку легень.
У Європейському регіоні, до 2030 року захворюваність на рак досягне 5,4 млн випадків на рік, і щорічно від онкологічних захворювань помиратимуть 2,5 млн.
Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення онкозахворювань. Щороку понад 160 тис. жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Злоякісні новоутворення вражають кожного п’ятого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-ти річного віку.
Щорічно в Житомирській області виявляють 3-4 тис. нових випадків онкологічних захворювань. За данними Житомирського канцер-реєстру, на онкологічному обліку у 2024 році перебувало 34830 осіб, що складає 2952,2 на 100 тис.населення, а минулого 2023 року перебувало - 35546 осіб. В області за 2024 рік зареєстровано 4072 нових випадків злоякісних новоутворень, минулого року було діагностовано – 4009. В області за 2024 рік померло 1471 хворих від злоякісних новоутворень, у 2023 році померло 1501 хворий.
У загальній структурі онкозахворюваності у п’ятірку хвороб, які найчастіше діагностують у пацієнтів нашої області, увійшли, рак органів травлення, новоутворення шкіри, захворювання жіночих статевих органів, рак молочної залози та чоловічих статевих органів.
2 серпня 2024 рокуКабінетМіністрівУкраїнисхваливНаціональнустратегіющодо контролю злоякіснихновоутворень до 2030 року. Крім того, затвердили план дій з їїреалізації до 2025 року. Стратегію розроблено для втілення державної політики з питань протиракової боротьби, зниження рівня захворюваності та смертності, спричиненої онкозахворюваннями, а також забезпечення доступного лікування онкопацієнтів та їхньої реабілітації.
Загальна ситуація з онкологічнимизахворюваннями в Україні
- У 2023році в Українізареєструвалипонад110022 новихвипадківзлоякіснихновоутворень – 52626 у чоловіків і 57396 у жінок. Від раку померло 42043 людей.
- Найпоширенішітипи раку середжінок — це рак молочноїзалози, тіла та шийки матки, ободової кишки і щитоподібноїзалози. Середчоловіків — рак передміхуровоїзалози, легенів, ободової та прямої кишки, сечовогоміхура і нирки.
- Приблизно 10% відсотківвипадківонкології як у жінок, так і в чоловіківприпадає на рак шкіри.
- У віковійструктурі, середпацієнтів з онкологічнимдіагнозом26,4% чоловіків і 36,3%жінокперебувають у працездатномувіці 20-59 років, а переважнубільшістьскладають люди старшого віку 60+ .
За даними ВООЗ: існуєбільше 100 видів раку і хвороба можерозвиватися в будь-якійчастинітіла.
Рак (злоякісні пухлини або новоутворення)–цезагальнепозначеннявеликоїгрупи хвороб, якіможутьуражати будь-яку частинутіла. Характерною ознакою раку є швидкерозмноженняаномальнихклітин, щопроростають за межісвоїхзвичайних меж та здатнихпоширюватися в іншіоргани.Цізмінивідбуваються в результатівзаємодіїміжгенетичними факторами людини й трьомакатегоріямизовнішніхфакторів, щовключають:
- Фізичні канцерогени (ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, тривале травмування тканини та ін.);
- Хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш'як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води);
- Біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами, та ін.).
Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини. Рак класифікується за стадіями:
- На нульовійстадіїпухлинатількиз’явилася, а сусіднітканини не залучені до процесу. Хірургічнелікуваннягарантує практично повнеодужання.
- На першійстадіїпухлиналокалізована, ще не вросла в навколишнітканини, не залученілімфовузли та іншіоргани.
- На другій-третійстадії ракуспостерігаютьсяураженнясусідніх тканин, зачепленілімфовузли. Але онкологічнийпроцес не торкнувсяіншихорганів.
- Четвертастадія: діагностуютьсяметастази в інших органах, хвороба вже торкнулась всьогоорганізму. Лікуєтьсянайскладніше з усіхстадій.
До ознакхворобивідносяться:
- Швидкастомлюваність і немотивованавтома.
- Висока температура протягомдовгого часу.
- Різніущільненняпідшкірою, на шкірі, в паху, в ділянцімолочнихзалоз, в пахвовійзападині.
- Збільшеннялімфатичнихвузлів.
- Різнідомішки в сечі і калі: кров, слиз, гній.
- Тривалийбіль в будь-якійділянцітіла.
- Зміна тембру голосу, хронічний кашель без наявних причин.
- Незагойні рани і виразки.
- Швидкезниження ваги без причин.
Профілактика онкологічних захворювань
Основні методипрофілактики раку можнаподілити на двігрупи:
- Первинна профілактика онкозахворюваннь - це насамперед усунення канцерогенних факторів, більшість з яких обумовлені способом життя, і підтримки здоров'я в цілому.
Дотримуйтесьрекомендаційщодо здорового харчування:
- Вживайтебагатофруктів, овочів та іншиххарчовихпродуктіврослинногопоходження, таких як цільні зерна та боби;
- Уникайтезайвоїмаситіла —обирайте меншкалорійніпродукти, виключітьізраціонурафінованийцукор, трансжири, їжуізфастфуду;
- Утримуйтесьвідвживання алкоголю — ризикпоявирізнихонкозахворювань, зокрема раку стравоходу, товстої кишки, молочноїзалози, легень, нирок і печінки, збільшується разом ізкількістювипитого алкоголю;
- Обмежтеспоживаннятехнологічнообробленогом’яса;
- Відмовтесьвідкуріння та алкоголю. Куріння — причина кожної 4-ї смертівідонкозахворювань.Зробітьсвійбудинок та робочемісце простором, вільнимвідтютюновогодиму.
Підтримуйтездорову вагу і будьте фізичноактивними.
Підтримання здорової маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок. Включіть до свогографікущонайменше 30 хвилинфізичноїактивностіщодня.
Не засмагайте:
- уникайте прямого сонячногоопромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячнарадіаціянайсильніша;
- захистити обличчя та голову, допоможутьсонцезахисніокуляри та крислатийкапелюх;
- закривайтевідкритіділянкитілаодягом, якийпокриваєякомогабільшеповерхнішкіри;
- використовуйте сонцезахисний крем широкого спектра із SPF щонайменше 30,
- уникайтесоляріїв — вони так само шкідливі, як і природнісонячніпромені.
Зробітьщеплення.
До 25% випадків раку в країнахізнизьким і середнімрівнемдоходів (до яких, на жаль, належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і віруспапіломилюдини (ВПЛ). Профілактика раку включаєзахиствідцихвіруснихінфекцій. Дізнайтеся у своголікарящодовакцинації.
Гепатит B можезбільшитиризиквиникнення раку печінки. Щепленняпроти ВГВ рекомендується для дорослихіз таких групризику:
- сексуально активнимполігамним людям;
- з інфекціями, щопередаютьсястатевим шляхом;
- тим, хтовживає наркотики внутрішньовенно;
- чоловікам, якіпрактикують секс ізчоловіками.
Також до групиризикувходятьпрацівникисистемиохорониздоров’я і громадськоїбезпеки, якіможутьконтактувати з інфікованоюкров’юабо з іншимирідинамиорганізму.
Віруспапіломилюдинипередаєтьсястатевим шляхом і можепризвести до раку шийки матки та іншихстатевихорганів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиківвіком 11–12 років. Уникайтеризикованоїповедінки:
- Практикуйте безпечний секс. Обмежтекількістьсексуальнихпартнерів і використовуйтепрезервативипід час сексу.
- Людям, яківживають наркотики внутрішньовенно, рекомендовано не користуватисявжевикористанимиголками. Обмінголками з людьми, якізастосовуютьвнутрішньовенніпрепарати, можепризвести до зараження ВІЛ, а також гепатитами В та С, щопідвищуєризикпояви раку печінки.
- Вториннапрофілактика - це заходи, спрямовані на раннєвиявлення раку. До них належать: регулярніскринінговіобстеження та самообстеження.
Регулярно відвідуйтелікаря для профілактичногоогляду.
До скринінгових тестів відносяться: лікарське опитування і огляд; лабораторні аналізи; медичні обстеження, які дозволяють отримати зображення внутрішніх органів; генетичні дослідження, спрямовані на виявлення мутацій, які можуть призводити до розвитку пухлин.
- Онкоскринінг для чоловіків включає аналіз на ПСА – тест на простат-специфічний антиген для виявлення раку простати, рекомендовано робити щорічно чоловікам 50+ років або 45+ при підвищеному ризику; низькодозова КТ легень – скринінг для курців або людей, які курили раніше, у віці 50+ років для виявлення раку легень; обстеження шкіри – особливо для чоловіків, які багато часу проводять на сонці або мають спадкову схильність до раку шкіри.
- Онкоскринінг для жінок включає мамографію – рентген молочних залоз для виявлення раку грудей, рекомендована робити щорічно жінкам 40+ років або раніше при високому ризику; ПАП-тест і ВПЛ-тест – для виявлення раку шийки матки, рекомендовані кожні 3-5 років для жінок від 21 до 65 років; УЗД органів малого тазу – обстеження для виявлення аномалій яєчників і матки, рекомендоване при симптомах або факторах ризику.
Також, окрім вищевказаних обстежень, і чоловікам, і жінкам необхідно регулярно проходити такі дослідження, як езофагогастроскопія (для виявлення раку стравоходу, шлунка), колоноскопію(для виявленняколоректального раку), УЗД органівчеревноїпорожнини, нирок і щитоподібноїзалози).
До Програми медичних гарантій включено 6 інструментальних досліджень, які спрямовані на ранню діагностику найпоширеніших онкозахворювань, це - мамографія, гастроскопія, колоноскопія, бронхоскопія, цистоскопія та гістероскопія. Ці дослідження для пацієнта є безоплатними. Щоб пройти дослідження для ранньоїдіагностикионкозахворюваньбезоплатно, пацієнтупотрібнозвернутись до свогосімейногоаболікуючоголікаря, якийзаповнитьелектронненаправлення на обстеження та обрати медзаклад для проходженнядослідження. Для обстеженняпацієнтможе обрати будь-якиймедичний заклад, якийуклавдоговір з НСЗУ на наданняамбулаторнихпослуг.
Лікування онкологічних хвороб
- Якщо вам поставили онкологічнийдіагноз, не зволікайте — розпочинайтелікування. Направлення на нього вам випишесімейнийабопрофільнийлікар.
- Хіміотерапевтичнелікування в Українібезоплатне. Щоботримуватийогонеобхідненаправлення. Такожпослугупацієнту не потрібнооплачувати при переведенні з іншогомедзакладуабопідрозділулікарні. Сюдивходятьконсультації та супровідлікаря, медсестринський догляд, ліки з централізованихзакупівель МОЗ та іншихпрограм, а такожліки й медвиробиізНацперелікуосновнихлікарськихзасобів, забезпечення компонентами та препаратами крові, анестезія, усінеобхідніобстеження та аналізи.
- При радіологічномулікуванні держава забезпечуєпроменевутерапію, медичнівироби для проведеннярадіотерапії та витратніматеріали, супровіднумедикаментознутерапію. Якщо у медзакладі є лінійнийприскорювач, гамма-ніжабокібер-ніж, проведенняпроменевоїтерапії з цимобладнаннямтакож включено в безоплатнудопомогу.
- Якщопацієнту з онкозахворюваннямпотрібнехірургічневтручання — вонотакожпокривається НСЗУ, тому є безоплатним для пацієнта. Також в це включена анестезія, всівитратніматеріали та обстеження, а такожреабілітаціяпісляоперації.
- Національна служба здоров'яУкраїни (НСЗУ) оплачуємедзакладамлікуванняпацієнтів.
- У 2024 році до програмимедичнихгарантійдодали пересадку кістковогомозку, якої часто потребуютьпацієнти з онкозахворюваннямикрові. Наразітакіопераціїможназробити у дев’ятимедзакладах.
Важливопам’ятати, щовчасневиявлення раку значнозбільшуєшанси на одужання. Обговорітьізлікарем, якіпрофілактичніобстеження вам потрібні за віком і станом здоров’я та вчаснопроходьтеїх.
Якщо у вас виявили рак – лікуйтесь за рекомендаціямилікарів.
В публікації використано матеріали отримані з ДУ «ЖОЦКПХ МОЗУ»