Стреси та рак
На Україні щорічно більше чим у 150 тисяч пацієнтів медики діагностують онкологічні захворювання. Хвороби цієї групи можуть вражати будь-які органи й поширюватись по усьому організму. Головний механізм, який запускає цей процес – це порушення росту та розподілу клітин, які починають неконтрольовано зростати, розмножуватись та мігрувати, поширюючись на сусідні тканини й структури, а згодом перероджуватись на атипові /злоякісні/ клітини.
В основі пухлинного росту лежить порушення обміну речовин, в регуляції, якого провідна роль належить нервовій системі та ендокринним органам.
Фізичне здоров’я людини значною мірою залежить від душевно-емоційного стану, зокрема, врівноваженості почуттів, розв’язанні внутрішніх протиріч, подоланні конфліктів, формуванні гармонійних відносин, як у сім’ї, так в трудових колективах, з людьми різних інтересів, характерів, темпераменту.
Життя без емоцій неможливе, без них людина не знала б ні радості, ні горя, не було б любові та ненависті, досягнень у науці та роботі, шедеврів в культурі й мистецтві…
Формуються емоції в стовбурі мозку. Вони бувають позитивними та негативними. Радість, гордість, захоплення сприяють не тільки творчому злету, але і є запорукою довголіття. Негативні емоції здатні мобілізовувати волю людини протидіяти негараздам.
Біль, наприклад, - засторога проти небезпеки, заставляє встановити причину та пройти відповідні обстеження.
А от гнів, образа, страх, туга довго утримуються у центральній нервовій системі і нерідко переходять у «застійний» стан, який веде до неврозу.
Якщо сльози від занепокоєння можна стримувати, то реакцію з боку внутрішніх органів зупинити неможливо. Серце, судини, шлунково-кишковий тракт, залози внутрішньої секреції реагують на емоційні збудження миттєво і поза волею людини.
На жаль, сучасна реальність пред’являє до психіки людини непомірні вимоги. Надзвичайно сильні емоційні навантаження ведуть до перезбудження нервової системи, дезорієнтації поведінки з порушенням важливих фізіологічних процесів, в результаті яких виникає с т р е с. Експериментально доведено, що діабет, виразкова хвороба шлунку і дванадцятипалої кишки та ще ряд інших недугів, можуть бути спровокованими саме нервовими збудженнями.
Думку про те, що психічний фактор відіграє певну роль у виникненні та розвитку злоякісних новоутворень, започатковано давно. Наприклад, за темпераментом, більш схильними до цих недугів є меланхоліки - люди з нестабільним типом нервової системи.
ДОВЕДЕНО також про великий вплив тяжких психічних травм на розвиток новоутворень, особливо серед людей старших вікових груп. Пригнічені душевні стани найчастіше можуть зумовлювати рак і діабет. При проведені спостережень за 235 хворими з раком молочної залози, в кожної третьої з них, в анамнезі була тяжка психологічна травма.
На жаль, особливо у наш час, прожити без стресів неможливо, але слід намагатись розважливо і розумно до них ставитись, запобігаючи цим самим розвитку хвороб взагалі та пухлин, зокрема, а тому постарайтеся:
- З якою життєвою проблемою ви не зіткнулися, обмірковуйте чи варта вона того, аби приділяти їй всю увагу чи боротися із нею.
- Зосереджуйтесь на гарних сторінках життя. Намагайтесь вести рахунок тільки світлим дням, пам’ятаючи, що згадки про успіхи та все найкраще, допомагають відновлювати віру в себе.
- Цінуйте радість простого життєвого побуту.
- В критичних випадках, коли самостійно відновитись не вдається, звертайтесь за допомогою до кваліфікованих психологів.
- В час надзвичайних емоційних навантажень, ми можемо їм протидіяти лише виховуючи волю, навчаючись керувати емоціями та розумно переборювати стрес.
Ми зараз живемо у такій реальності, що здоровим не так просто зберігати найцінніший дар - здоров’я, то ж старайтесь, щоб хоча б не розтратитите, що ще маємо.
Любарське відділення відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»