Березень - місяць подолання туберкульозу
24 березня, за медичним календарем, Всесвітній день боротьби з туберкульозом, Всеукраїнський день боротьби з цією інфекцією та ДЕНЬ фтизіатра.
Саме тому в березні оголошено місячник профілактики згаданого захворювання.
Цьогорічний лозунг його: «Так. Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати. реалізувати…».
Адже цей недуг вже давно перестав бути суто медичною проблемою. З кожним роком зростає захворюваність та смертність від цієї соціально-небезпечної хвороби. Військова агресія країни та економічна криза з її наслідками й викликами, зростання кількості соціально-дезадаптованих й уразливих верств населення, хворих на інші соматичні захворювання, алкоголізм, наркоманію, ВІЛ/СНІД –основні чинники погіршення епідемічної ситуації.
13 березня відбулося засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ-інфекції /СНІДу/ під головуванням першої заступниці начальника обласної військової адміністрації.
При обговоренні питання стосовно епідемічної ситуації по туберкульозу загострено увагу на незначимих відсотках зниження захворюваності цією інфекцією у минулому році (10%).
За 2024 році в області виявлено 648 нових випадків туберкульозу або 54,9 на 100 тисяч населення. За рівнем захворюваності Житомирщина на 9 місці серед регіонів України.
На Любарщині епідемічна ситуація щодо туберкульозу залишається контрольованою. Показник захворюваності не перевищує середньо- обласного. В порівняні з 2023 роком у минулому, абсолютне число вперше виявлених випадків та рецидивів цієї недуги залишалися на одному рівні. Натомість, виросла питома вага звернень хворих за медичною допомогою вже у занедбаному стані.
За локалізацією уражень туберкульозною мікобактерією органів дихання провідне місце займають саме легені (від 80 і більше відсотків).
У 2024 році, серед мешканців територіальної громади, виявлено 10 випадків туберкульозу, чотири з яких - у стадії розпаду. Зареєстрований також один випадок зі смертельним наслідком. Випадків туберкульозу серед дітей та підлітків не було.
Всі хворі з активними формами туберкульозу проходять лікування на базі обласного протитуберкульозного диспансеру, а осередки захворювань на туберкульоз підлягають реєстрації. За контактними особами встановлюється медичне спостереження. В 2023 році, при проведені додаткових медичних обстежень, було виявлено туберкульоз у контактної особи та місцем роботи інфікованого.
У 2024 році у відділенні на обліку перебували всі вогнища туберкульозу, в яких проживали бактеріовиділювачі. В них проведені епідеміологічні обстеження та рекомендовані дезінфекційні міроприємства.
Всі хворі це сільські жителі з віковою категорією 30- 64 роки, за соціальним станом- переважно не працюючі.
За поточний рік, на вперше виявлені випадки туберкульозу серед місцевого населення, екстрені повідомлення не надходили.
Подолання туберкульозу – це спільна справа, адже за вчасним виявленням хвороби криється не лише запорука одужання, але й переривається епідемічний ланцюг розповсюдження цієї інфекції.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»