Всесвітній день ВОДИ
22 березня відзначається День водних ресурсів. Актуальною проблема питного водопостачання залишається і для України, яка вважається серед країн Європи, одним із регіонів, найменш забезпечених водними ресурсами.
Вода має велике фізіологічне та гігієнічне значення для життєдіяльності людського організму.
Не дивлячись на значущі позитивні складові води для життя людини, вона може нести у собі й негативні чинники : по-перше – служить одним з вкрай небезпечних шляхів передачі інфекційних захворювань. В інших випадках – саме сольовий склад води стає чинником виникнення ряду захворювань неінфекційного походження, зокрема: шлунково-кишкового тракту, нирок, печінки, чисельних порушень обміну речовин та інших.
До того ж, такі органолептичні властивості води, як неприємний смак, запах, тощо, нерідко стають фактором відмови від її використання, навіть якщо вона зовсім буде нешкідливою.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 25% населення планети ризикує «не розминутися» з хворобами, пов’язаними із споживанням неякісної води.
Мешканці Любарської територіальної громади, в переважній більшості, користується питною водою із децентралізованих джерел : криниці, в тому числі й глибинні, шахтні колодязі, каптажі. А вода з таких джерел може нести в собі негативний вплив на людський організм по причині вмісту надлишкової кількості нітратів, якими «багаті» грунтові води. В 1951 році в США вперше у світі звернули на це увагу, коли виникла важка форма метгемоглобінемії з 39 смертельними наслідками серед дітей, які вживали воду з вмістом нітратів понад 50 мг/л.
На Любарщині також мав місце випадок, коли в результаті отруєння нітратами, з життя пішло немовля, молочні суміші для якого розводились колодязною водою, яка попередньо не була лабораторно досліджена.
Хвороба настає в результаті того, що нітрати, під впливом бактерій у кишечнику, відновлюються до нітритів, які всмоктуючись у кров, знижують активність гемоглобіну та викликають кисневе голодування.
До того ж нітрати негативно впливають на загальну резистентність організму та сприяють зростанню загальної захворюваності в цілому, в тому числі і злоякісного походження.
З метою попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей раннього віку життя, сумісним наказом обласного центру контролю та профілактики хвороб і департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації, зобов’язано проводити дослідження води колодязної на вміст нітратів, якою користуються у сім’ях, де виховуються діти-немовлята.
За 2024 рік Любарським відділенням для досліджень у профільних лабораторіях Бердичівського районного відділу ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗУ» було направлено 102 проби води питної нецентралізованої і майже половина з них не відповідали вимогам стандарту саме по вмісту нітратів.
Із неорганічних речовин істотний вплив на організм людини мають також солі кальцію і магнію, які обумовлюють жорсткість води. Санітарно-гігієнічне значення жорсткості води полягає в тому, що в ній погано милиться мило, належним чином не розчиняються та
відмиваються засоби побутової хімії, утворюючи пластівчастий осад. До того ж, жорсткість води може бути показником її забруднення. А вивчення захворюваності населення насторожує, що саме при постійному використанні води з високою жорсткістю найчастіше виникає сечокам’яна хвороба.
За результатами моніторингових досліджень води з каптажу, що знаходиться поблизу
р. Случ в селищі Любар, вул. Незалежності (район 5-ти поверхових житлових будинків), перевищення гранично допустимого показнику по жорсткості загальній (майже вдвічі) та вмісту нітратів (в чотири і більше разів), фіксувалися щоквартально. Аналогічна ситуація прослідковується і у воді з шахтного колодязя по провулку Медичному, 6.
Загальна жорсткість та загальне залізо – це показники, за якими в основному, не відповідає вимогам вода питна централізована.
Із 125 зразків,води питної централізованої, що пройшли лабораторні випробовування у минулому році в 76 з них (або 60,8%) реєструвались відхилення від гігієнічних нормативів.
В порядку планового соціально-гігієнічного моніторингу, з періодичністю раз у квартал, проводяться дослідження води з артсвердловини комунального підприємства –
(КП) «Болохів» (Стрижівський водогін) та Любарського КП «Добробут» -Старолюбарська водогінна мережа. За результатами, крім вже вище зазначених від’ємних показників, вміст марганцю у зразках води, відібраної з цих джерел, також вище гранично допустимої норми.
Техногенне навантаження на водойми різних категорій вже приносить свої наслідки для здоров’я населення, а саме здоров’я нації. як дзеркало, відображає обличчя суспільства.
Первинна профілактика має бути направлена на умовно- здоровий організм та попереджати виникнення захворювань.
Прагнення до здорового способу життя, якість питної води, атмосферного повітря, належні умови праці й відпочинку, зниження психосоціального стресу – складові до безцінного Божого дару- здоров’я.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»