Ще одна небезпечна хвороба - кліщовий енцефаліт!
Весна - це не лише повернення тепла, а й активність кліщів, які можуть переносити інфекційні захворювання. Тому мусимо зайвий раз нагади про ще одну небезпечну хворобу – кліщовий енцефаліт. Разом з природою прокинуться небезпечні для людини комахи. І найбільш серйозну неприємність для здоров’я може принести енцефалітний кліщ.
Гостре вірусне захворювання, яке переносить цей вид павукоподібних, називається кліщовий енцефаліт або весняно-літній менінгоенцефаліт. Це захворювання, при якому уражається центральна нервова система, що супроводжується лихоманкою і загальною інтоксикацією організму.
Захворювання настільки небезпечне, що може привести до інвалідизації або смерті пацієнта
Що робити, якщо вас вкусив кліщ?
Головне - діяти швидко. В ідеалі варто звернутися до лікарів, але якщо ви розумієте, що це займе багато часу, то діставати кліща краще самостійно - чим менше часу він проведе під шкірою, тим меншою є вірогідність зараження.
Окрім того, варто упродовж щонайменше трьох тижнів стежити за станом свого здоров'я. У разі підвищення температури або виникнення почервоніння в місці укусу - негайно звертайтесь до лікаря.
ВІРУС ПОТРАПЛЯЄ В ОРГАНІЗМ в результаті укусу кліща, через його слинні залози. Інкубаційний період дорівнює від одного до двох тижнів після укусу комахи. Для типового розвитку захворювання характерно проходження двох стадій. На першій стадії характерні симптоми грипу різке підвищення температури , сильний головний біль , біль у суглобах , м’язовий біль , диспепсія — розлад шлунку (пронос або запор).
Специфічного лікування від вірусу енцефалітного кліща не існує. Тому, якщо організм людини не впорався з вірусною інфекцією на першому етапі, захворювання продовжує розвиватися. І на другій стадії відбувається ураження центральної нервової системи.
Спочатку відбувається запалення оболонок мозку — менінгіт. При цьому температура продовжує залишатися високою, головні болі посилюються.
З’являється характерний симптом, при якому пацієнтові складно повернути голову. При негативному сценарії процес поширюється на весь головний і спинний мозок.
До основних симптомів приєднуються порушення, утруднення мови, тремтіння кінцівок (тремор) , порушується координація , паралічі; підвищується м’язовий тонус обличчя та шиї, порушується функція ковтання. На цьому етапі проводиться симптоматичне лікування. Пацієнт отримує препарати, що зменшують симптоми захворювання. Тому так важливо потерпілому після укусу комахи обов’язково звернутися до лікувального закладу.
Якщо кліщ вилучений, то його необхідно обов’язково віддати на дослідження.
Якщо ПЛР тест дасть позитивний результат на наявність вірусу енцефаліту, то нещепленим особам потрібно ввести протикліщовий імуноглобулін. Це бажано зробити протягом 96 годин від моменту укусу.
Кліщовий енцефаліт відноситься до тих захворювань, які набагато простіше попередити, ніж потім лікувати. До таких заходів відносяться:
- обробка відкритих ділянок тіла спеціальними засобами від комах
- перед прогулянками на природі;
- обробка одягу спеціальними засобами, через те, що комаха може
- приблизно годину, знаходитися на одязі в пошуках місця укусу;
- правильно одягнутися перед походом в паркову або лісову зону, а
- саме: надіти високі шкарпетки, заправивши в них штани. Штани мають бути
- заправлені у взуття. Сорочка повинна бути з довгими рукавами.
Не нехтуйте головним убором.
Після завершення прогулянки необхідно уважно оглянути все тіло на
предмет укусу або для виявлення комах, які присмокталися.
Потрібно пам’ятати, що при укусі з залоз кліща виділяється спеціальна
речовина, яка знеболює дане місце. Будьте пильні. Бережіть себе і своїх рідних. НЕ ЗАЙМАЙТЕСЯ САМОЛІКУВАННЯМ! ЦЕ МОЖЕ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я!
Любарське відділення ДУ « Житомирський ОЦКПХ МОЗ України »