З чого починається ревматизм ?
Ревматизм починається з гострого зараження стептококом, який благополучно паразитує у ротовій порожнині багатьох людей.
Перша « атака» ревматизму - найчастіше спостерігається у підлітків, переважно починається з ангіни, з підвищення температури, а часто - і без неї. Далеко не всі хворі з вже сформованою вадою серця, можуть пригадати ту першу «атаку», що привела до такого важкого ускладнення.
Ангіна та ангіна, далеко не кожний приділяє їй належно увагу, хто ж нею не хворів? І дійсно багатьом людям в цьому плані щастить. Не у всіх, навіть виявлений при дослідженні стрептокок, здатен викликати цю недугу. Хворіють переважно діти з ослабленою імунною системою, до того ж не останнє місце при ревматизмі відводиться і спадковості.
Незрозуміле підвищення температури, погане самопочуття, що не проходить тижнями, опухлість суглобів, схожі на судоми нервові посмикування, що називаються хореєю –це періодичні прояви таких ревматичних атак.
Призначається відповідне лікування, яке тимчасово приносить полегшення, перераховані прояви недуги тимчасово затихають і лише трохи згодом лікарі вже починають вислуховувати шум у серці. Діагноз хоч і проясняється, але завдання – вилікувати- вже значно ускладнюється. Недаремно ще з попередніх часів ходить вислів, «що ревматизм лиже суглоби, а кусає серце». І вже ще зовсім молоді люди, які тільки починають життя стають ревматиками, приреченими на роки спостерігатись у медиків, спочатку отримуючи безперервне, а потім періодичне лікування.
Науковці вважають, що ревматизм - це надмірна імунна реакція на мікроб, коли його самого в організмі вже може і не бути, але уражена сполучна тканина деяких обраних органів починає давати про себе знати.
Найперше це серце. Всі шари і оболонки його можуть бути ураженими, але без великих втрат. А от на ендокарді, особливо тому, що саме ця внутрішня оболонка покриває стулки серцевих клапанів- розігрується драма. Під час рубцювання змінених запаленнями клітин, сполуки зморщуються і клапан, як зламані дверцята, не затуляє отвору, провокуючи недостатність, яка ще називається пороком. В результаті, кров починає циркулювати туди і сюди, як у поганому насосі. Натомість, з кожною наступною атакою уже змінений клапан знову уражається і під час чергового рубцювання відбувається вже часткове зрощування сполук, звужуючи цим отвір для проходу крові. Як наслідок – утворюється стеноз.
За будь якого пороку знижується корисна продуктивність серця. Судини підтискають кров до серця, але вона затримується вище ушкодженого клапана, хоча м’яз міокарда намагається проштовхнути її. Від таких перевантажень ускладнюється картина пороку серця, з венозним застоєм у легенях, печінці, випотах у черевній та плевральній порожнинах. Це вже тяжкий хворий, інвалід, який потребує хірургічного лікування.
Лише таке втручання та своєчасне протезування ураженого клапану здатне продовжувати активний вік і здоров’я таких хворих.
А тому ніколи не забувайте, про своєчасне зверненння до медичних закладів, пам’яятаючи при цьому, що профілактика – це завжди краще, легше і значно дешевше.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗУ»