Фото без опису

Онкологічні захворювання на жаль, залишаються однією з найбільш актуальних і не вирішених проблем людства. Адже саме такі новоутворення є чи не основним чинником смертей у світі. Україна в числі «лідерів» поширення злоякісних новоутворень, які за статистикою, не обминають кожного п’ятого чоловіка та вражають кожну шосту жінку, набуваючи тенденцію щодо росту шансів захворіти вже після 45- 50-річного віку.

  Аналогічною залишається ситуація і в межах області. Число зареєстрованих вперше виявлених випадків злоякісних новоутворень та смертей від них у 2024 році, в порівняні з попереднім, збільшилось.

В загальній структурі онкологічної патології  хвороби органів шкіри  входять до першої «сумної» п’ятірки.

«МЕЛАНОМА» - саме слово буцімто і не відлякує, але на відміну від раку шкіри це вкрай агресивна та підступна недуга, коли не болить, не свербить, і тільки метастази починають провокувати больовий симптом. На жаль, нерідко, у цій стадії врятувати людину вже дуже складно…

Захворювання розвивається з пігментних тканин, що містяться у базальному шарі епідермісу та продукують меланін. На виникнення меланом суттєво впливають травми пігментних плям, які можуть виникати внаслідок пошкодження одягом чи спробою видалення їх косметичним методом – саме на цей провокуючий чинник особливо застерігають, як вітчизняні, так і зарубіжні дослідники - науковці.

 РАННЯ ДІАГНОСТИКА меланоми заруднена тим, що не завжди вдається своєчасно виявити фазу переходу пігментної плями в меланому. Найчастіше хворі звертаються до лікарів – хірургів, коли пухлина вже починає рости, щільність її збільшується,  колір змінюється, появляються виразки та кровотечі.

 Негайне направлення до онкологічного центру з метою раннього виявлення метастазування в лімфатичні вузли, печінку, легені, кістки, шлунок, головний мозок,   коли в окремих випадках, вже можуть бути атипові симптоми  та ретельно зібраний анамнез - це складові своєчасної правильної діагностики й індивідуально підібраного комбінованого лікування в подальшому.

Щорічно у травні місяці проходить День меланоми. Лікарі вважають, що обраний місяць є вдалим. Він дає змогу безоплатного огляду шкіри (дерматоскопія родимок)  та отримання консультацій фахівців-дерматологів і тим самим перестрахування перед початком чергового літнього сезону. А в разі потреби, ще й своєчасного проходження додаткових обстежень, адже остаточно діагноз меланоми встановлюється лише після попередніх гістологічних аналізів та інших рекомендованих досліджень.

Усунення канцерогенних факторів є одним із чинників первинної профілактики  меланоми.

 Пряме сонячне  опромінення ( з 10.00 до 16.00), особливо влітку, вкрай небажане, адже сонячна радіація вважається найсильнішою протягом зазначеного періоду часу. Підтвердженням цього є спостереження науковців Інституту дерматології, які зазначають, що «географія» злоякісних захворювань шкіри  вагомо «тяжіє» саме до більш  сонячних південних регіонів України. А тому до застороги лікарів про шкідливий вплив ультрафіолету варто прислухатись і засмагаючи на сонці пам’ятати основні правила спілкування з ним.  

Обличчя й голову намагайтесь захистити крислатим капелюшком і сонцезахисними окулярами, а інші відкриті ділянки тіла –світлим одягом з натуральних тканин. Використання сонцезахисних кремів, помірність у засмазі, уникнення соляріїв – пряма і висока вірогідність не опинитися в числі тих , хто не зумів розминутися з такою підступною проблемою.

Наше здоров’я – це наше здорове життя, з нашою радістю, щастям, злагодою у родині, з успіхами на роботі, з задоволенням від повсякденного спілкування з тими, хто нас постійно оточує.  То ж зичимо залишатись здоровими та відчувати радість у кожному прожитому дні.

          Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»