Європейський тиждень громадського здоров’я
З 01 жовтня 2023 року набув чинності Закон України « ПРО СИСТЕМУ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я». Документ спрямований на врегулювання механізмів створення ефективної системи, що сприятимуть зміцненню здоров’я населення, запобіганню хворобам та збільшенню тривалості життя.
ГРОМАДСЬКЕ ЗДОРОВ’Я – це термін, що виходить поза рамки медичної сфери.
Психічний та соціальний добробут, формування та реорганізація системи охорони здоров’я, співпраця урядових, неурядових організацій, бізнесу, громадського суспільства та піклування держави про громадян, а громадян – одне про одного – є метою, реалізація якої, допомагатиме поліпшувати здоров’я, якість та тривалість активного життя населення.
Крім того, впровадження названого законодавчого документу, сприятиме інтеграції держави у Європейський простір.
Також цей Закон покликаний гарантувати кожній людині безпечні для здоров’я : питну воду, здорове довкілля, належні умови праці, навчання, виховання, побуту та відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися не лише про своє здоров’я, але й про здоров’я та гігієнічне виховання своїх дітей і своїми необдуманими діями та вчинками не зашкоджувати здоров’ю оточуючих.
З липня 2021 року на теренах держави працюють територіальні Центри контролю та профілактики хвороб. Сформовані вони на базах установ колишньої санітарно-епідеміологічної служби та раніше діючих лабораторних центрів і центрів громадського здоров’я.
Названа державна установа несе відповідальність щодо профілактики та контролю за хворобами, як інфекційного, так і неінфекційного походження.
Впровадження програми ментального здоров’я, попередження інфекцій, в тому числі керованих засобами специфічної профілактики (вакцинація), серцево-судинних, онкологічних та інших захворювань – це лише незначний перелік передбачених Статутом функцій, покладених на новостворену структуру.
Всеукраїнська асоціація фахівців з громадського здоров’я долучилась до «Європейського тижня громадського здоров’я». Цей захід проходитиме з 12 по 16 травня під гаслом :
«ІНОВАЦІЇ ДЛЯ СТІЙКОСТІ : формування сталого майбутнього».
Мабуть з цієї нагоди було б доречним скористатись наступними міркуваннями під рубрикою : ХТО ПРО ЩО ДУМАЄ?
-
Мудрий – про мудрість,
-
Розумний –про розум,
-
Багатий – про багатство,
-
Бідний – про гроші,
-
А хворий, зрозуміло, дбає про здоров’я.
То ж давайте не забувати, щоб усе те, про що кожен з нас мріє мати слід про нього не лише думати, але й і дбати.
І як підсумок: мудро думаймо та розумно дбаймо і матимемо те, чого прагнемо.
На завершення нагадуємо, що продовж наступного тижня, матеріали за рекомендованою тематикою санітарно-освітнього спрямування, щоденно будуть висвітлюватись через можливі канали масової інформації. Просимо слідкувати за нашими публікаціями.
Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПЗ МОЗ України»