Патронат над дитиною
ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ – ДОПОМОГА У СКЛАДНИХ ЖИТТЄВИХ СИТУАЦІЯХ
ЩО ТАКЕ ПАТРОНАТ?
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обстави (ст. 252 Сімейного кодексу України).
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками; надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на реінтеграцію дитини у сім’ю або надання дитині відповідного статусу для прийняття подальших рішень з урахуванням найкращих інтересів дитини щодо забезпечення її права на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
Основними завданнями розвитку послуги патронату над дітьми є:
профілактика соціального сирітства та підтримки вразливих сімей з дітьми;
швидке реагування та попередження жорстокого поводження з дітьми;
створення альтернативи інституційним закладам для дітей (інтернати, притулки, ЦСПРи, дитячі будинки).
Суть патронату – у забезпеченні сімейного догляду дитині, яка тимчасово залишилися без батьківського піклування, а також – у забезпеченні вирішення кожного такого випадку у спосіб, який відповідатиме найкращим інтересам дитини за умови підтримки її біологічної сім’ї.
Забезпечує патронат над дитиною у територіальній громаді патронатний вихователь та його помічник, які є патронатною родиною (або родиною патронатного вихователя).
Станом на 13.01.2025 рік на території Любарської селищної ради створено та функціонує 4 патронатних сім’ї, в яких на кінець 2024 року перебувало 16 дітей. Наразі в патронатних сім’ях виховується 12 діток.
ХТО ТАКИЙ ПАТРОНАТНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ?
Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, а також має:
повнолітнього члена сім’ї (чоловік або дружина, син чи донька, інший член сім’ї) чи повнолітню особу, які проживають на спільній житловій площі з кандидатом у патронатні вихователі, готові бути добровільним помічником кандидата у патронатні вихователі та разом з ним пройти навчання і надавати допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою до сім’ї патронатного вихователя;
належні житлово-побутові умови за місцем свого фактичного проживання, у тому числі наявність окремої кімнати (крім прохідних кімнат, кімнат мансардного або підвального типу) та побутових зручностей.
Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
ХТО МОЖЕ БУТИ ВЛАШТОВАНИЙ ПІД ПАТРОНАТ?
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, що негативно впливають чи можуть вплинути на їх життя, здоров’я та розвиток, в тому числі:
діти, які залишилися без батьківського піклування, в тому числі ті, які перебувають у закладі охорони здоров’я, тимчасово влаштовані в сім’ю громадян, центр соціально-психологічної реабілітації дітей або до закладу інституційного догляду та виховання дітей;
діти, які перебували у формах сімейного виховання;
малолітні/неповнолітні вагітні чи малолітні/неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.
На період запровадження в Україні надзвичайного або воєнного стану, до сім’ї патронатного вихователя, за необхідності та за згодою патронатного вихователя, можуть бути влаштовані діти, які не є рідними братами та сестрами або такими, що виховувались в одній сім’ї. При цьому враховуються наявні житлові умови та згода патронатного вихователя, а чисельність влаштованих дітей, які не є членами однієї сім’ї, не може перевищувати п’яти осіб.
Патронатний вихователь має бути готовим прийняти у своїй сім’ї дитину/дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, і, відповідно до рішення органу опіки та піклування, потребують захисту та тимчасового догляду у сім’ї патронатного вихователя, підтримки найближчого родинного оточення такої дитини.
З моменту передачі дитини під патронат патронатний вихователь несе повну відповідальність за життя, збереження здоров’я дитини. У разі виникнення загрози життю чи здоров’ю дитини під час дії надзвичайного або воєнного стану, сім’я патронатного вихователя може переміститися разом з дитиною, яка перебуває під патронатом, на безпечну територію. При цьому патронатний вихователь зобов’язаний негайно повідомити, зокрема, засобами електронного зв’язку батькам/ законним представникам дитини, службі виконавчого органу, який передав дитину під патронат, або службі у справах дітей обласної військової адміністрації про обставини, намір та маршрут переміщення на безпечну територію.
ЯКИЙ ТЕРМІН ПЕРЕБУВАННЯ ДІТЕЙ ПІД ПАТРОНАТОМ?
Термін перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців і встановлюється органом опіки та піклування за результатами розгляду питання на засіданні комісії з питань захисту прав дитини та з урахуванням результатів оцінки рівня безпеки або оцінки потреб сім’ї/особи.
Практика показує, що в окремих випадках є потреба в подовженні термінів, але такі дії виключно за рішенням органу опіки та піклування після перегляду справи дитини та її батьків, при цьому мають бути враховані психологічні особливості розвитку дитини та її думка, якщо вона досягла відповідного віку.
Орган опіки та піклування у разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя понад зазначений строк, може прийняти рішення про його продовження не більш як до шести місяців, відповідно до висновку міждисциплінарної команди.
В умовах воєнного стану строк перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначає служба у справах дітей з урахуванням обставин надзвичайного або воєнного стану. Дитина може перебувати до закінчення війни і протягом місяця після закінчення/скасування воєнного стану.
З метою ефективного функціонування сімей патронатних вихователів постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2024 року № 633 внесені зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо надання послуги патронату над дитиною.
Зокрема, передбачено, що патронатним вихователем може бути, як фізична особа, так і фізична особа - підприємець, яка виявила бажання виконувати обов’язки патронатного вихователя на професійній основі та має КВЕД 97.00 та/або КВЕД 88.91, та/або КВЕД 85.59.
Також розширено коло осіб, які можуть бути помічником патронатного вихователя. Помічником можуть бути не лише родичі, які мешкають разом з патронатним вихователем, а також інші повнолітні особи, у тому числі особи, які провадять підприємницьку діяльність, пройшли відповідне навчання та надають допомогу патронатному вихователю у догляді за дитиною, влаштованою під патронат.
Крім того, з 1 липня 2024 року збільшується розмір грошового забезпечення патронатному вихователю та встановлюється на рівні 3-х мінімальних заробітних плат на місяць (24 тис. грн). Для вихователів, які є фізичними особами - підприємцями грошове забезпечення становить 3,5 мінімальних заробітних плат (28 тис. грн). До внесення змін грошове забезпечення надавалось у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (15140 грн).
У разі коли до сім’ї патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитину з інвалідністю, малолітню або неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитину або одночасно троє і більше дітей, розмір грошового забезпечення за надану послугу патронату над дитиною збільшується на 10 відсотків за кожну дитину.
Коли в сім’ї патронатного вихователя не перебувають діти, період між вибуттям однієї дитини до влаштуванням наступної оплачуватиметься патронатному вихователю в розмірі однієї мінімальної зарплати.
Робота помічника патронатного вихователя оплачуватиметься у розмірі мінімальної заробітної плати на місяць (8 тис.грн).
За три місяці догляду дитини патронатному вихователю та його помічнику нараховуватимуться 7 днів оплачуваної відпустки з метою профілактики професійного вигорання, відновлення їх потенціалу та підвищення професійної компетентності. Їх можна використати після вибуття дітей після трьох місяців перебування в патронатній родині, а також можна накопичувати.
Також слід зазначити, що на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, виплачується соціальна допомога у розмірі що становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць (для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму). Якщо дитині виплачується стипендія, розмір допомоги визначається як різниця між 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму) та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.