Захистимо дітей від брудного повітря
Забруднене повітря – одна з причин виникнення багатьох легеневих (і не лише) хвороб. Ця проблема в останні роки набула в нашій країні великої актуальності. Столиця України – місто Київ – стабільно входить до десятки міст з найбруднішим у світі повітрям. А у вересні нинішнього року Київ взагалі очолив цей рейтинг ставши найбільш забрудненим містом планети за рівнем якості атмосферного повітря.
Теперішні воєнні дії також негативно впливають на забрудненість повітря – особливо у прилеглих районах. Смог, гар, вихлопи військової техніки, сморід від вибухів – ці та інші чинники у десятки й сотні разів погіршують показники чистоти повітря, впливаючи на здоров’я людей у прилеглих районах. А особливо – дітей, чия дихальна система ще не достатньо розвинулася і зміцніла.
6 причин для захисту дітей від забруднення повітря:
1. Легені дітей перебувають у процесі розвитку, і забруднене повітря може перешкоджати цьому біологічному процесу.
2. Організм дітей має менші можливості для метаболізації, детоксикації та виділення токсичних речовин, що містяться в забрудненому повітрі.
3. Мозок дітей перебуває в процесі розвитку. Тож нейротоксичні речовини, що містяться в забрудненому повітрі, можуть впливати на їхній когнітивний розвиток.
4. Діти вдихають більше повітря з розрахунку на одиницю ваги тіла, ніж дорослі люди.
5. Діти активніші - і тому вдихають більше забрудненого повітря.
6. У жінок, які зазнавали впливу забрудненого повітря під час вагітності, з більшою ймовірністю відбуваються передчасні пологи і народжуються діти з низькою масою тіла.
Захист дітей від забрудненого повітря всередині приміщень:
- Не паліть усередині приміщень або поруч із дітьми, але не залишайте їх без нагляду.
- Використовуйте чисті види палива і технології для приготування їжі, обігріву та освітлення будинків - обирайте електрику, природний газ, скраплений нафтовий газ, біогаз або плити і печі, що працюють на сонячній енергії.
- Використовуйте плити з мінімальними викидами, що працюють на перероблених твердих видах палива (деревні гранули) у разі, якщо чистіші варіанти не доступні.
- Завжди готуйте їжу в добре провітрюваних місцях або поза приміщеннями в разі, якщо провітрювати вашу кухню або місце приготування їжі складно.
- Уникайте користуватися гасовими лампами або плитами для приготування їжі або освітлення.
- Не паліть свічки та не використовуйте освіжувачі повітря, які виділяють токсичні хімічні речовини в повітря.
Захист дітей від забрудненого повітря надворі:
- Не спалюйте побутові та сільськогосподарські відходи.
- Подумайте про те, як ви можете скоротити вплив на ваших дітей повітря, забрудненого вихлопними газами транспортних засобів. Намагайтеся не ходити вулицями з великим транспортним потоком - віддаючи перевагу вулицям з менш інтенсивним рухом. Відходьте вбік, коли ви бачите, що наближається машина з великими вихлопами. Беріть дітей на руки на вулицях з інтенсивним рухом, щоб не залишати їх на рівні вихлопних газів.
- Слідкуйте за здоров'ям ваших дітей - своєчасно імунізуйте їх, забезпечуйте для них здорове харчування та можливості для ігор і фізичної активності.
Відділ комунікації, організаційної та інформаційно-роз’яснювальної роботи ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».