Фото без опису

  Саме так батьки легко впізнають висип, характерний для вітряної віспи. Це гостра інфекційна хвороба, зумовлена вірусом, який найкраще з повітрям і на великі відстані, здатний розповсюджуватись повітряно-крапельним шляхом. Сприйнятливість до нього також досить висока, індекс контагіозності складає від 75 і до 90 відсотків.

Якщо у минулому році на захворюваність цією інфекції була поодинокою, то впродовж поточного, станом на перший зимовий місяць, серед мешканців територіальної громади вже офіційно зареєстровано 59 випадків вітряної віспи, в тому числі серед дорослого населення - 12. Але, найчастіше з хворобою «не розминались» діти (47 осіб), з них 30 дошкільнят та школярів з вікової категорії від 5 до 14 років, решта - 12 (до 4-х річного віку) та троє підлітків (15-17 років).

  За соціальним станом: 11 осіб це - неорганізоване населення, працюючих дорослих -6, студентів - 2, школярів - 32, дошкільнят - 8.

Серед закладів загальної середньої освіти найчисельнішими були випадки в Любарському ліцеї №2 та Липненському, а також серед дітей, що відвідують Благодійний центр денної опіки дітей дошкільного віку «Карітас».

На день публікації цього матеріалу ще зберігається епідемічна напруженість в Липненському та Любарських ліцеях №1 і № 2.

Розповсюдженість інфекції спостерігалась по більшості населених пунктів. Смт Любар. сс. Громада, Коваленки, Липне – це території, на яких, на сьогодні, регіструються свіжі випадки інфікувань.

Прихований період хвороби може тривати до 21 дня від дати зараження, але зазвичай він складає 14-17 днів. Переважно прояви недуги раптові, з підвищенням температури до 38 і більше градусів та появи висипу – пухирців з прозорою рідиною, які швидко лускаються з утворенням шкірочки. Пухирці доволі дрібні, з’являються немовби «на рівному місці», на будь якій ділянці тіла, навіть на волосистій частині голови. Переважно висип триває до паяти днів, але шкірочки залишаються ще довго. Завдання батьків – запобігти потраплянню в такі пухирці інших мікробів, які можуть спричинити нагноєння. Але, крім типового, зазначеного вище перебігу, початково захворювання може «маскуватися» під ГРВІ з незначним підвищенням температури та катаральними проявами. Про це варти пам’ятати особливо тим, хто вже попередньо перетинався з хворим.

 Вітрянка, зазвичай, минає неважко, ускладнення бувають поодинокими і переважно в ослаблених або грудних дітей. Якщо дитина, а порою навіть і доросла людина, не хворіла нею, то після контакту з хворим, скоріше за все - захворіє, але, щоправда, один раз і на все життя.

ПРОФІЛАКТИКА:

Своєчасне виявлення та ізоляція хворих вітряною віспою чи у разі підозри на неї – це першочерговий попереджувальний захід щодо недопущення поширення інфекції.

Рекомендовано також ( при умові встановлення конкретної дати останнього контакту з хворим на вітрянку), практикувати роз’єднання дітей, які відвідують дошкільні заклади, починаючи з 11 і по 21 день включно. 

Часте і вологе прибирання у приміщеннях, ретельне миття посуду, належний обробіток іграшок, всіх робочих поверхонь, дотримання рекомендованого режиму щодо провітрювання, медичне спостереження за колом осіб, визначених контактними протягом 21-денного терміну – доступні та дієві заходи, спрямовані на локалізацію осередків інфекції.

Проти вітряної віспи є імпортована вакцина. Натомість планова вакцинація нею в Календар профілактичних щеплень не введена. Але, у разі виникнення несприятливої епідемічної ситуації можливе проведення активної імунопрофілактики, дітям віком від 9 місяців і до 12 років, за рахунок власних коштів батьків.

. 

 Любарське відділення ДУ «Житомирський ОЦКПХ МОЗ України»