Фото без опису

Біль за грудиною – то не обов’язково  інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаження, чи через інші хронічні захворювання, як-от гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, напад астми тощо. Це звучить маловтішно, проте про хронічні хвороби люди зазвичай знають і мають при собі ліки, чи знають, як діяти, коли стане зле. До серцевих же нападів ми буваємо готові рідше.

 Ознаки інфаркту міокарда бувають такі:

 біль за грудиною і трохи ліворуч тривалістю 15 хвилин і довше;

 біль поширюється на плече, шию, спину, лопатки, щелепу;

 у жінок часто "віднімаються" руки чи болять зуби й щелепа;

☛ на грудях наче щось важке, або як затягнули груди в корсет;

 дихання поверхневе;

 холодний піт;

 нудота;

 шкіра бліда чи аж синювата;

 відчуття сильної тривоги;

 втрата свідомості.

Ці симптоми не завжди бувають водночас.

Перша допомога в разі підозри на інфаркт:

 Телефонуйте 103 і викликайте бригаду невідкладної допомоги

 Покладіть людину на спину так, щоб голова була трохи вище за тулуб. Робіть те, що каже диспетчер невідкладної допомоги.

 

Це може бути таке:

☛ дайте нітрогліцерин у вигляді таблетки (0,5-1 мг) чи аерозолю (1-2 дози), якщо він є у вас чи в постраждалої людини з собою. Якщо артеріальний тиск в нормі, а біль за грудиною триває, то далі давати нітрогліцерин що 5-10 хвилин до прибуття медиків.

 Дати розжувати таблетку ацетилсаліцилової кислоти (150-300 мг), якщо людина не приймала це самостійно.

 Якщо людина не дихає, переходьте до серцево-легеневої реанімації, та продовжуйте її до відновлення дихання чи аж до прибуття лікарів.

 Цілком імовірно, що тонометра для вимірювання тиску, нітрогліцерину та ацетилсаліцилової кислоти у вас може не бути при собі. В такому разі викликайте 103 та забезпечте спокій і свіже повітря постраждалій людині, і будьте поруч, щоб пильнувати наявність дихання.

 Зважайте, що в дітей, важкохворих чи старших людей інфаркт може мати геть атипові прояви – саме їм варто викликати невідкладну допомогу в разі незрозумілого раптового нездужання, хай і не схожого на інфаркт.

 З іншого боку, люди подекуди плутають симптоматику інфаркту і панічної атаки. Про панічну атаку читайте тут:  https://tinyurl.com/32x5b6k7

Усім людям варто пам’ятати симптоми інфаркту, аби вчасно його запідозрити в себе чи, радше, в людини поруч, та викликати невідкладну допомогу.

 

Міністерство охорони здоров’я  України