Фото без опису

ВАКЦИНАЦІЯ проти правця, дифтерії та кашлюка є в Національному календарі щеплень. Всі три інфекції викликають бактерії, що виділяють токсини – в разі хвороби антибіотиків замало аби їх здолати.

Для цього вкрай необхідним має бути в людському організмі високий рівень захисних антитіл проти цих токсинів. Лише вакцинація  за Календарем, а в майбутньому – регулярні (бустерні) щеплення, здатні попереджувати ці інфекційні захворювання.

Вакцина проти правця, кашлюка й дифтерії є безоплатною – її закуповують із коштів платників податків та надають міжнародні партнери. Все, що від вас потрібно для вакцинації – звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра.

Чим страшні ці хвороби?

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом і проявляється, як ангіна – горло болить, і в ньому утворюються плівки, що ускладнюють дихання. Згодом стає гірше – бактерія виділяє токсин, який повністю блокує синтез білка в клітинах організму. Без цього життєдіяльність неможлива. Для лікування дифтерії використовують протидифтерійну сироватку та антибіотики. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають. Тож вчасно вакцинуйте дітей і себе проти дифтерії.

Збудник правця живе в ґрунті, пилюці, тож заразитися правцем можна через поранення шкіри при травмі, городніх роботах і на війні, а також при укусах диких тварин, які копирсаються в землі (наприклад, білки чи їжаки). Збудник правця виділяє токсин, який блокує розслаблення м’язів, і людина помирає через параліч серцевого м’яза чи зупинку дихання. Смертність від правця навіть при вчасній медичній допомозі сягає 80%.

Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом і в старших дітей, і в дорослих проявляється нападами сильного спазматичного кашлю і триває до двох місяців. У новонароджених і маленьких дітей замість кашлю може виникати апное - зупинка дихання, судоми. Саме тому вагітним жінкам та їхньому найближчому оточенню треба зробити бустерне щеплення проти кашлюку. Оптимальний час для щеплення самої майбутньої матері – 16-32 тижні вагітності, хоча можна вакцинуватися і пізніше, якщо вчасно не вдалося.

Коли роблять щеплення проти кашлюка, правця і дифтерії?

Перше щеплення роблять багатокомпонентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий неактивні токсини і кашлюковий компонент. Останній може бути в різній формі: як цілі вбиті клітини збудника кашлюка, чи лише його фрагменти. Це трикомпонентне щеплення допоможе сформувати імунітет одразу до трьох захворювань.

Це щеплення роблять за такою схемою: у 2, 4, 6 та 18 місяців. В 6, 16 і далі що десять років роблять ревакцинацію (бустер) – але вже тільки від двох хвороб — правця і дифтерії.

Бустерне щеплення також можуть зробити в разі відкритої травми і потрапляння бруду в рану.

І, нагадуємо, коли в родині скоро з’явиться немовля, майбутня мати та все оточення роблять бустерне щеплення від кашлюка, вакцина платна. З метою отримання консультації з цього приводу, варто звертатись до сімейних лікарів.

Застерігаємо, з квітня місяця, серед населення територіальної громади спостерігається загострення епідемічної ситуації, спричиненої реєстрацією випадків кашлюку серед дитячого населення різних вікових груп. Інфекція поширюється, в тому числі і серед організованих дошкільних та освітніх колективів. На часі, має бути суворим, як дотримання протиепідемічного режиму у всіх закладах,так і проведення аналізу  щепленності дітей, за потреби – їх вакцинацію.

Любарське відділення ДУ «Житомирський ЦКПХ МОЗ України»