Дифтерія, правець, кашлюк: що потрібно знати?

Дата: 16.05.2024 13:25
Кількість переглядів: 462

Фото без опису

ВАКЦИНАЦІЯ проти правця, дифтерії та кашлюка є в Національному календарі щеплень. Всі три інфекції викликають бактерії, що виділяють токсини – в разі хвороби антибіотиків замало аби їх здолати.

Для цього вкрай необхідним має бути в людському організмі високий рівень захисних антитіл проти цих токсинів. Лише вакцинація  за Календарем, а в майбутньому – регулярні (бустерні) щеплення, здатні попереджувати ці інфекційні захворювання.

Вакцина проти правця, кашлюка й дифтерії є безоплатною – її закуповують із коштів платників податків та надають міжнародні партнери. Все, що від вас потрібно для вакцинації – звернутися до свого сімейного лікаря чи педіатра.

Чим страшні ці хвороби?

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом і проявляється, як ангіна – горло болить, і в ньому утворюються плівки, що ускладнюють дихання. Згодом стає гірше – бактерія виділяє токсин, який повністю блокує синтез білка в клітинах організму. Без цього життєдіяльність неможлива. Для лікування дифтерії використовують протидифтерійну сироватку та антибіотики. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають. Тож вчасно вакцинуйте дітей і себе проти дифтерії.

Збудник правця живе в ґрунті, пилюці, тож заразитися правцем можна через поранення шкіри при травмі, городніх роботах і на війні, а також при укусах диких тварин, які копирсаються в землі (наприклад, білки чи їжаки). Збудник правця виділяє токсин, який блокує розслаблення м’язів, і людина помирає через параліч серцевого м’яза чи зупинку дихання. Смертність від правця навіть при вчасній медичній допомозі сягає 80%.

Кашлюк передається повітряно-крапельним шляхом і в старших дітей, і в дорослих проявляється нападами сильного спазматичного кашлю і триває до двох місяців. У новонароджених і маленьких дітей замість кашлю може виникати апное - зупинка дихання, судоми. Саме тому вагітним жінкам та їхньому найближчому оточенню треба зробити бустерне щеплення проти кашлюку. Оптимальний час для щеплення самої майбутньої матері – 16-32 тижні вагітності, хоча можна вакцинуватися і пізніше, якщо вчасно не вдалося.

Коли роблять щеплення проти кашлюка, правця і дифтерії?

Перше щеплення роблять багатокомпонентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий неактивні токсини і кашлюковий компонент. Останній може бути в різній формі: як цілі вбиті клітини збудника кашлюка, чи лише його фрагменти. Це трикомпонентне щеплення допоможе сформувати імунітет одразу до трьох захворювань.

Це щеплення роблять за такою схемою: у 2, 4, 6 та 18 місяців. В 6, 16 і далі що десять років роблять ревакцинацію (бустер) – але вже тільки від двох хвороб — правця і дифтерії.

Бустерне щеплення також можуть зробити в разі відкритої травми і потрапляння бруду в рану.

І, нагадуємо, коли в родині скоро з’явиться немовля, майбутня мати та все оточення роблять бустерне щеплення від кашлюка, вакцина платна. З метою отримання консультації з цього приводу, варто звертатись до сімейних лікарів.

Застерігаємо, з квітня місяця, серед населення територіальної громади спостерігається загострення епідемічної ситуації, спричиненої реєстрацією випадків кашлюку серед дитячого населення різних вікових груп. Інфекція поширюється, в тому числі і серед організованих дошкільних та освітніх колективів. На часі, має бути суворим, як дотримання протиепідемічного режиму у всіх закладах,так і проведення аналізу  щепленності дітей, за потреби – їх вакцинацію.

Любарське відділення ДУ «Житомирський ЦКПХ МОЗ України»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь