«16 днів проти насильства». Скажи насильству – НІ!

Щорічно в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 року підтримується міжнародною спільнотою.

Основними завданнями даної акції є:

- привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;

- активізація партнерського руху органів державної влади, державних закладів, громадських організацій щодо викорінення домашнього насильства;

- проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорсткого поводження з дітьми, формування свідомості всіх верств населення  щодо нетерпимого ставлення до насильства;

- формування свідомості усіх верств населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.

Нажаль у нашому суспільстві мають місце різні форми насильства, але найжорстокіше із них – насильство над дітьми.

Насильство над дитиною — це дії, що приносять шкоду дитині з боку людей, на яких покладено догляд та опіку над ним. До нього відноситься фізичне та психологічне насильство, занедбаність й нехтування потребами дитини.

Фізичне, емоційне та психологічні види насильства батьків над дітьми у сукупності підсилює дію кожного з них, зумовлюючи виникнення в дитини певних ознак, що характеризують її переживання і поведінку. Нажаль, не всі батьки розуміють, що сімейне насильство негативно впливає на фізичний розвиток дитини, включаючи загальний стан здоров'я, координацію, силу, зір, слух дитини, її здатність набувати знання, необхідні для нормального життя.В таких дітей занижена самооцінка, вони вважають себе не вартими любові, виникають проблеми у співробітництві з іншими та вміння відрізняти добро від зла.

Відсутність між дітьми та батьками взаємозв'язку та постійна атмосфера напруженості між самими батьками - є прямим шляхом до того, що дитина прагне якомога менше перебувати вдома, втрачає емоційний контакт з батьками, виходить з-під соціального контролю дорослих. У таких дітей розвиваються соціально-психологічні якості потенційного правопорушника.. Підлітки, які стають жертвами фізичного та психологічного насильства в сім'ї — в школі поповнюють категорію «важких учнів».

Куди звернутися дитині, яка зазнала насильства в сім'ї?

Дитина, яка постраждала від насильства в родині, може звернутися до:

• управлінь та відділів у справах сім'ї, молоді та спорту обласних та районних державних адміністрацій;
  •  кримінальної міліції у справах дітей;
  • служби у справах дітей;
  • центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді;
  • центрів соціально-психологічної допомоги;
  • центрів медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім'ї;
  • неурядових організацій, які працюють у сфері запобігання насильству в сім'ї.